Górskie miejscowości z powodzeniem konkurują z nadmorskimi kurortami o miano najpopularniejszych destynacji turystycznych. Chociaż do niedawna to właśnie nadbałtyckie plaże kojarzyły się nam z błogim wypoczynkiem, dzisiaj równie chętnie – a nawet coraz częściej – obieramy kierunek południowy i rezygnujemy z plażowania na rzecz zdobywania górskich szczytów. Dlaczego warto zamienić piasek i morze na skały i lasy?

Aktywny wypoczynek….

Nie da się ukryć, że wczasy w górach to gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku. O ile możliwości wypoczynku w nadmorskich kurortach są dość ograniczone i sprowadzają się głównie do bezczynnego wylegiwania na plaży (co w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, o czym później), to w górach mamy bogaty wybór aktywności. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy pieszych wędrówek, jak i jazdy na rowerze. Malownicze szlaki pośród hal i szczytów z pewnością usatysfakcjonują również amatorów fotografii. Zawiedzeni z pewnością nie będą również wszyscy ci, którzy lubią obcować z dziką przyrodą. Z łatwością znajdziemy też zaciszne miejsca i urokliwe, mniej uczęszczane zakątki, o co trudno na zatłoczonych plażach.

Bez względu na pogodę…

Pogoda w Polsce bez wątpienia należy do kapryśnych, co szczególnie odczują turyści wybierający się nad morze. Brak słońca może bowiem skutecznie utrudnić korzystanie z walorów nadbałtyckich plaż. Inaczej jest w przypadku wypoczynku w górach. Tutaj gorsze warunki pogodowe nie muszą oznaczać rezygnacji z aktywności. Wystarczy odpowiedni ekwipunek i specjalna odzież, by korzystać z uroków górskich szlaków.

Co więcej, w górach nie gra roli nawet pora roku i nic nie stoi na przeszkodzie, by wypoczynek zaplanować w inne niż letnie miesiące. – Przekonuje przedstawiciel kwatery Villa Karpacz oferującej noclegi w Sudetach. – Ruch turystyczny w górach trwa praktycznie przez cały rok. Po zakończeniu wakacji można docenić niewątpliwy urok hal i szczytów w jesiennej szacie, z kolei wiosną podziwiać słynne pola krokusów. Zimą natomiast górskie miejscowości stają się celem miłośników białego szaleństwa. Stoki i skocznie czekają na fanów narciarstwa i snowboardu.

….Dla każdego!

Warto przy tym zaznaczyć, że góry i pobliskie miejscowości oferują więcej możliwości spędzania czasu niż nadmorskie kurorty. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody, sportu i aktywnego wypoczynku. W popularnych miejscach, takich jak np. Karpacz, na turystów czekają liczne atrakcje i bogata infrastruktura. Możemy tam zwiedzać muzea, galerie, udać się do klubu czy restauracji. Znajdziemy tam również aquaparki, a także salony odnowy biologicznej i termy. Jak więc widać, w górach ciekawie spędzimy czas bez względu na pogodę i porę roku, co sprawia, że to właśnie ten kierunek zaczyna cieszyć się większą popularnością od nadmorskich kurortów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]