W obliczu zacinającego się zamku w drzwiach najczęściej decydujemy się na szybką wymianę całego zamka. Tymczasem jest to bardzo duży błąd, ponieważ często wystarczy jedynie wymiana samej jego wkładki. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Najważniejsze z nich to oszczędność pieniędzy na kupnie całkowicie nowego zamka oraz brak konieczności dokonywania niezbędnych korekt oraz dodatkowych wierceń w drzwiach.

Oszczędność pieniędzy

W momencie, w którym zamontowany w naszych drzwiach zamek odmawia nam posłuszeństwa, zaczyna się zacinać lub po prostu zgubiliśmy klucz, stajemy przed koniecznością szybkiego poradzenia sobie z zaistniałym problemem. Możliwości mamy dwie: albo zdecydujemy się na wymianę całego zamka i zamontowanie nowego, albo wymienimy wkładkę zamka. Wymiana całego zamku w drzwiach wejściowych wiąże się niestety z bardzo dużymi kosztami. Dostępne na rynku zamki, w zależności od ich producenta,  mogą bowiem kosztować nawet kilkaset złotych. Koszt zakupu nowej wkładki waha się za to w granicach od 100 do 300 zł. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość wymiany samej wkładki, jednak jeśli ją posiadamy, będzie ona zawsze dużo korzystniejsza, i pod względem finansowym i pod względem robocizny, niż wymiana całego zamka.

Różne rodzaje wkładek do zamków

Dokonując wymiany wkładki zamka, mamy podobne możliwości, jak w przypadku wymiany całych zamków. Na rynku dostępnych jest bowiem bardzo wiele rodzajów wkładek, od najprostszych, które przeznaczone są do montażu głównie w drzwiach wewnętrznych, aż po specjalistyczne wkładki patentowe i antywłamaniowe. Jeżeli więc stoimy przed koniecznością wymiany wkładki, warto jest się zastanowić, czy nie wykorzystać nadążającej się okazji i nie zainwestować we wkładkę, która będzie się charakteryzowała większym poziomem bezpieczeństwa.

Dorabianie wkładek

Posiadanie zamków z wkładką daje jeszcze inne możliwości. Jeżeli bowiem usterce nie uległ klucz, lecz sama wkładka, można zgłosić się do firmy, która będzie w stanie ją dla nas dorobić, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy na kupnie i zamontowaniu nowego zamka w drzwiach.

Jedną z firm, która oferuje tego typu usługi jest firma Cezar ze Szczecina, która specjalizuje się w wykonywaniu bardzo szerokiego zakresu usług ślusarskich, a także usług poligraficznych, szewskich i zegarmistrzowskich.

[avg] ([per]) [total] vote[s]