Wymiana folii w basenie to sposób na renowację dna zbiornika. Wykładziny dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu nawet stary i zaniedbany basen może zyskać estetyczny i nowoczesny wygląd. Dostępne są różne rodzaje wykładzin niecki basenowej, na przykład wzmacniane włóknem szklanym oraz folie antypoślizgowe i odporne na zanieczyszczenia. Jak zatem wymienić folię w basenie?

Wymiana folii w basenie. Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z renowacją dna basenu, konieczne jest opróżnienie niecki, czyli spuszczenie wody. Następnie warto przeprowadzić test szczelności basenu, aby mieć pewność, że po jego napełnieniu nie czekają nas przykre niespodzianki. Folia w basenie może być ułożona na kafelkach lub innym materiale, którym wykończone jest dno, niemniej jednak powierzchnię należy dokładnie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń.

W zestawie z folią do basenu znajdują się profile mocujące, które należy zamontować na brzegach basenu. Wykładzina oraz wszystkie akcesoria wykonywane są na wymiar. Wysokojakościowe produkty przeznaczone do renowacji prywatnych i publicznych basenów oferuje firma Chemoform AG. Oprócz foli wraz z akcesoriami firma dostarcza także chemię do basenów. Przy okazji renowacji niecki warto kupić zestaw chemii basenowej, która przyda się po napełnieniu basenu wodą.

Jak wymienić folię w basenie?

Zasadniczo montaż folii w basenie powinien przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Tak naprawdę od rodzaju wybranej folii zależny jest sposób jej układania i zespajania poszczególnych pasów.

Wykładzina niecki basenowej dostarczana jest w rolkach. Pasy po rozwinięciu układa się na dnie, na którym wcześniej przygotowuje się ochronną warstwę oddzielającą z włókniny. Poszczególne pasy folii wzmacnianej włóknem szklanym zgrzewa się ze sobą, dzięki czemu uzyskana powierzchnia jest bezspoinowa i całkowicie wodoszczelna. Łączenia wykonuje się z użyciem zgrzewarki, która oddziałuje na materiał gorącym powietrzem, niemal go upłynniając. Po wystygnięciu tworzywa brzegi pojedynczych pasów zespojone są w sposób nierozerwalny. Do uszczelniania spoin folii antypoślizgowej wykorzystuje się specjalny roztwór.

Na brzegach basenu oraz na schodach montuje się przed położeniem folii specjalne pasy i kątowniki. Włóknina poliestrowa jest odporna na wiercenie i skręcanie śrubami, a w zestawie znajdują się aluminiowe nity młotkowe. Folię powinno się najpierw układać na brzegach niecki, a dopiero później na dnie.

Rate this post