Wilgoć panująca w domu to duży problem, który trudno jest skutecznie zwalczyć. Pojawia się on nie tylko w starszych budynkach, ale dotyczy również nowych domów. Wilgoć sprawia, że ściany i podłogi niszczeją, a po pewnym czasie cały budynek nadaje się do generalnego remontu. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z iniekcji grawitacyjnej, skutecznej metody, która pozwala na wyeliminowanie wilgoci.

Iniekcje grawitacyjne – co to jest i w jaki sposób się ją wykonuje?

Iniekcja grawitacyjna polega na wprowadzeniu do murów i ścian budynku specjalnych środków chemicznych. Aby przeprowadzić tę metodę, konieczne jest skucie tynków zewnętrznych i wewnętrznych  budynku. Środki chemiczne wprowadzane są do wcześniej wywierconych otworów o średnicy ok. 2-3 cm. Ważne w tej metodzie jest to, aby otwory wykonane były pod kątem od 15 do 30 stopni, co pozwala substancji chemicznej wniknięcie w głąb muru. Dzieje się to właśnie za pomocą sił grawitacji. Preparat iniekcyjny wlewany jest do wnętrza muru przy użyciu specjalnych lejków. Jego ilość uzupełnia się do momentu, kiedy pojawi się on także w sąsiednich otworach. W ten sposób możliwe jest wnikanie preparatu w głębsze partie muru i jego całkowite wypełnienie. Wypełnieniu ulegają także nawiercone otwory. Cały proces, ze względu na swoją pracochłonność, trwa około tygodnia i kończy się zablokowaniem przemieszczania się wilgoci w obrębie murów i tym samym, pozwala na całkowite jej usunięcie. Iniekcją grawitacyjną zajmują się dobre firmy budowlane, takie jak np. Grupa Barg.

Kiedy warto skorzystać z metody iniekcji grawitacyjnej?

Podwyższona wilgotność to kłopot, który dotyka wiele domów i mieszkań. Jej wysoki poziom to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim doskonała okazja do rozwoju grzybów i pleśni, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu naszemu i naszych najbliższych. Metoda iniekcji grawitacyjnej jest więc szczególnie polecana tym ludziom, których domy posiadają dużą wilgotność w obrębie murów. Inne metody jej usuwania bardzo często okazują się bowiem niewystarczające, a problem ciągle powraca i dodatkowo nasila się z roku na rok. Aby przerwać ten proces, warto skorzystać właśnie z iniekcji grawitacyjnej, która obecnie jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zawilgocenia z murów. Skorzystanie z tej metody nie tylko skutecznie „osuszy” ściany, ale także powoli na uniknięcie kosztowego remontu, który z pewnością nas czeka, o ile szybko nie zareagujemy na problem wilgoci.