Denerwuje cię to, że twoje naczynia oraz zlewozmywak tak szybko się rysują i niszczą? W takim wypadku idealnym rozwiązaniem dla twojej kuchni będą takie akcesoria, jak mata i ociekacz. Naczynia zmywamy praktycznie codziennie, czasami po kilka razy, warto więc zadbać o to, aby się nie niszczyły. Mata do zlewozmywaka pozwoli zabezpieczyć zastawę stołową, a ociekacz na naczynia i sztućce doda zmywaniu komfortu i wygody.

Maty do zlewozmywaka

Mata do zlewu to zwykle prostokątna, kwadratowa lub okrągła mata wykonana ze sztucznego materiału. Jej kształt ma być dopasowany do dna zlewozmywaka. Jeżeli nie pasuje do naszego zlewu, można ją samemu dociąć tak, aby była idealnie dopasowana.

Jej głównym zadaniem jest ochrona zlewozmywaka przed rysami i obtłuczeniami, o które łatwo podczas zmywania garnków czy kubków. Oprócz tego, dzięki takiej podkładce do zlewu zmywanie staje się o cichsze, co może bardzo pomóc rodzicom z małymi dziećmi. – mówi ekspert z firmy Practic.

Mata do zlewu jest wykonana z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, dzięki czemu możemy ją też wykorzystywać jako podkładkę pod gorące garnki oraz bez problemu myć ją we wrzącej wodzie. Tego typu akcesoria łatwo jest myć i czyścić z resztek jedzenia. Nie są przyklejane ani montowane na stałe, łatwo można je wyjąć lub zabrać ze sobą np. do ogrodu, gdzie mogą posłużyć właśnie jako podkładka pod naczynia.

Ociekacze na naczynia i sztućce

Ociekacze mogą występować w kilku formach. Pierwszą z nich są ociekacze w kształcie mat wykonanych z silikonu, poliestru lub mikrofibry. Mają one za zadanie zastąpić tradycyjne, metalowe suszarki i pozwolić na odkładanie większej ilości umytych naczyń do wyschnięcia. Przydają się zwłaszcza po przyjęciach czy przybyciu dużej ilości gości, kiedy nasza suszarka nie pomieści takiej ilości naczyń. Taką matę do suszenia naczyń wystarczy położyć na blacie w okolicy zlewu i rozłożyć na niej umyte naczynia, nie martwiąc się, że je porysujemy lub że zostaną na nich zacieki. Maty silikonowe są łatwe w czyszczeniu i wygodne w przechowywaniu. Wystarczy zlać z nich wodę do zlewu, przetrzeć i schować do szafki, aż do następnego użycia. Maty do suszenia ochronią blat przed zalewaniem wodą, a dzięki swojej strukturze nie pozwolą naczyniom się ześliznąć i potłuc. Na rynku możemy znaleźć maty o delikatnych wzorach oraz designerskim i nowoczesnym wyglądzie. Oprócz ociekaczy w kształcie maty możemy również kupić takie w formie kubeczka na sztućce, wykonane zwykle z tworzywa sztucznego lub metalu. W zależności od preferencji możemy wybrać ociekacze stojące z podstawką albo wiszące na relingu kuchennym. Suszarki na sztućce zajmują zwykle mało miejsca i są niezwykle komfortowe w użyciu.