Nie ulega wątpliwości, iż podstawą bezpiecznej jazdy każdym pojazdem jest sprawność i wysoka jakość poszczególnych jego części. Chodzi tu nie tylko o tak newralgiczne elementy, jak silnik czy opony, ale również o dość niepozorne akcesoria, jak np. wycieraczki. Zasada ta dotyczy wszystkich samochodów – zarówno osobowych, jak również ciężarowych. Co warto wiedzieć na temat wycieraczek samochodowych i ich wymiany?

Wymiana wycieraczek samochodowych

Wycieraczki to wbrew pozorom niezwykle istotne elementy mające niebagatelny wpływ na sprawną i bezpieczną jazdę. To właśnie one poprawiają widoczność podczas pokonywania tras w trudnych warunkach pogodowych w przypadku wystąpienia opadów atmosferycznych. Żywotność wycieraczek jest ograniczona – producenci zazwyczaj mówią tu o kilku, najczęściej sześciu miesiącach, po których warto sięgnąć po nowe akcesoria. W rzeczywistości jednak zużycie wycieraczek może nastąpić dużo szybciej, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji samochodu. Pamiętajmy przy tym, że zużyte wycieraczki to poważne zagrożenie dla pojazdu, ale też zdrowia, a nawet życia kierowcy i pasażerów. Nieprawidłowo działająca wycieraczka za słabo zbiera wodę, co ogranicza widoczność, ale może też doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych szyby, np. jej porysowania. Pamiętajmy, że wymiana wycieraczki jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż naprawa szyb samochodowych, dlatego warto wiedzieć, kiedy kupić nowe akcesoria tego typu. Po czym poznać, że wymiana wycieraczek samochodowych jest konieczna? Przed sprawdzeniem wycieraczek warto dokładnie wyczyścić szybę i zwrócić uwagę na następujące symptomy:

  • Zostawianie smug przez wycieraczki;
  • Hałasowanie wycieraczek;
  • Nierówna i mało płynna praca wycieraczek;
  • Rysowanie szyby przez wycieraczki.

Wszystkie takie niepokojące odgłosy, powstawanie uszkodzeń na szybie czy też niedostateczne zbieranie wody z szyby mogą świadczyć o tym, iż wycieraczki nadają się do wymiany.

Wycieraczki samochodowe – co warto wiedzieć?

Przy wymianie wycieraczek warto zwrócić uwagę na jakość nowych akcesoriów. Warto bowiem pamiętać, że wysokiej klasy wycieraczki pracują bardziej efektywnie, a ich zużycie następuje wolniej. Dobrej jakości wycieraczki znajdziemy w renomowanych serwisach samochodowych, takich jak Serwis Euromaster w Opolu. Przy zakupie wycieraczek warto zwrócić szczególną uwagę na sposób obróbki pióra. Odpowiednio utwardzony materiał to mniejsze tarcie i bardziej płynna praca, na co wpływa m. in. zastosowanie naturalnego kauczuku. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać wycieraczki o nowoczesnej konstrukcji płaskiego pióra, które są bardziej odporne na działanie mrozu czy korozji. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrany model odpowiednio przylega do szyby samochodowej – to podstawa sprawnego działania wycieraczek.

[avg] ([per]) [total] vote[s]