Istnieje wiele metod wyburzania kominów. Jedną z nich będzie ręczna rozbiórka metodami alpinistycznymi. Kolejną będzie rozbiórka przy użyciu specjalistycznego sprzętu mechanicznego: młotów hydraulicznych, umieszczonych na koparkach, nożyc, koparek przeładunkowych i gąsiennicowych, spychaczy, urządzeń do cięcia stali i betonu oraz dźwigni z kulami. Jeszcze inną metodą będzie wysadzanie. Sprawdź, na czym polegają wyburzenia kominów w praktyce.

Wybór właściwej metody wyburzania komina zależeć będzie od wielu czynników, przy czym pamiętajmy, iż kominy ceglane można wyburzyć w miejscu posadowienia lub z upadkiem w zaprojektowanym kierunku. Z kolei kominy żelbetonowe wyburzyć można jedynie przez obalenie w zaprojektowanym kierunku. Jak to wygląda w praktyce?

Przed wyburzeniem

Przed wybraniem odpowiedniej metody wyburzenia komina, należy przeprowadzić wizję lokalną w terenie, zapoznać się z ukształtowaniem terenu wokół komina oraz z przebiegiem instalacji nadziemnych i podziemnych. Ważny będzie rodzaj oraz stan techniczny sąsiadujących budynków oraz stan techniczny samego komina.

Odpowiedzmy sobie także na pytanie, czy wokół jest wystarczająco dużo miejsca na położenie komina, jaki kierunek jego upadku będzie optymalny oraz czy upadek komina nie zniszczy uzbrojenia i instalacji.

Wysadzanie komina

Największą popularnością cieszy się rozbiórka komina przy użyciu specjalistycznego sprzętu mechanicznego: młotów hydraulicznych, umieszczonych na koparkach, nożyc, koparek przeładunkowych i gąsiennicowych, spychaczy, urządzeń do cięcia stali i betonu oraz dźwigni z kulami. Tego typu usługi oferuje wiele renomowanych firm wyburzeniowych, jak na przykład Zakład Obsługi Nieruchomości ZON24.

Inną metodą, cieszącą się niemniejszą popularnością, jest wyburzenie komina poprzez jego wysadzenie. Metoda ta znacznie skraca czas robót rozbiórkowych, jest tania i bezpieczna.

Przed przystąpieniem do wysadzenia, należy zdemontować obręcze metalowe z trzonu komina, wywiercić w nim otwory strzałowe, wykonać osłony przeciwodłamkowe oraz wykonać rowy przeciwsejsmiczne.

Na koniec należy zaznaczyć, iż przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, konieczne będzie wykonanie projektu rozbiórki komina. Projekt ten będzie podstawą do uzyskania zezwolenia na rozbiórkę komina i realizację prac wyburzeniowych.