Do decyzji o wyborze kotła zasilającego instalację centralnego ogrzewania warto dobrze się przygotować. Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego pieca, powinieneś ustalić przede wszystkim, jakim rodzajem paliwa będzie on opalany. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kotły na paliwa stałe, co wynika przede wszystkim z wysokiej wydajności takich instalacji oraz niskich kosztów eksploatacyjnych.

Ogrzewanie domu za pomocą kotła na paliwa stałe jest obecnie znacznie prostsze i wygodniejsze niż jeszcze 10 lat temu – przekonuje nasz rozmówca z firmy HurtBig.

Oprócz standardowych kotłów zasypowych, klienci mogą wybierać spośród pieców z podajnikami, co znacznie usprawnia obsługę instalacji grzewczej.

Kocioł o wystarczającej mocy

Najważniejszym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę podczas wyboru kotła centralnego ogrzewania, jest jego moc znamionowa. Dobór kotła o odpowiedniej mocy pozwoli na uzyskanie komfortowej temperatury w domu, przy utrzymaniu możliwie najniższych kosztów.

Informacja o zalecanej mocy kotła dla danego budynku powinna być uwzględniona w projekcie budowlanym. Jeśli jednak nie możesz jej znaleźć, musisz obliczyć ją samodzielnie. Do dokonania takich obliczeń potrzebujesz kilku istotnych danych, takich jak: całkowita powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń, ich wysokość i wskaźnik powierzchniowy budynku.

Wskaźnik powierzchniowy dla nowych domów z dobrą izolacją termiczną wynosi 40W/m3. Natomiast dla starszych budynkach o słabej izolacji przyjmuje się wskaźnik 60W/m3. Wymaganą moc kotła do twojego domu poznasz mnożąc wszystkie te wartości. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że jeśli kocioł ma zapewnić nie tylko ciepło w grzejnikach, ale także podgrzać wodę użytkową, warto sięgnąć po urządzenie o nieco większej mocy.

Wygodna obsługa kotła centralnego ogrzewania

Do największych trudności w obsłudze kotłów c.o. użytkownicy zaliczają konieczność częstego zaopatrywania pieca w paliwo. Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania rozwiązują ten problem.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, na rynku dostępne są kotły z podajnikami, które automatycznie dozują nowe porcje paliwa do pieca. Dzięki podajnikom obsługa c.o. ogranicza się do uzupełniania paliwa w zasobniku raz na klika dni. Również piece zasypowe dostępne są w wygodniejszych wersjach. Producenci oferują np. modele całodobowe, w których nową porcję węgla należy dostarczyć tylko raz na 24 godziny.

Duża różnorodność i bogactwo oferty kotłów na paliwa stałe nie zawsze ułatwia podjęcie decyzji. Jeśli zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze, czy sięgnąć po model z podajnikiem tłokowym, czy ślimakowym, a może zdecydować się na kocioł opalany słomą, nie obawiaj się prosić o podpowiedź sprzedawcy.