Planujesz zrobić prawko? Musisz zacząć od podstaw – pierwszym krokiem na drodze do uzyskania wymarzonych uprawnień jest wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców. Szkoły nauki jazdy wyrastają niczym grzyby po deszczu, co ma swoje dobre i złe strony. Jednym z większych zagrożeń jest natrafienie na niesolidny OSK, który nie zapewni odpowiedniej jakości kursu. Na co zwracać uwagę, szukając szkoły dla siebie?

Renoma i doświadczenie w branży

Najlepszą weryfikacją dla szkoły nauki jazdy jest jej renoma i doświadczenie. OSK działające od lat zapewne nie utrzymały się na rynku bez powodu. Można przypuszczać, że sposób w jaki prowadzą szkolenia spotkał się z szerokim zainteresowaniem i uznaniem. Aby zweryfikować ten fakt, warto poprosić o opinię byłych i obecnych kursantów. Wymierną ocenę co do efektów szkolenia stanowią też statystyki zdawalności. Dowiemy się z nich, czy osoby uczone w danym ośrodku bez problemów zaliczyły egzamin na prawo jazdy, czy wręcz przeciwnie – wielokrotnie go oblewały. Słabe wyniki powinny stanowić sygnał ostrzegawczy.

Instruktorzy i narzędzia szkoleniowe

Wizerunek danej szkoły kształtują jej instruktorzy i narzędzia szkoleniowe. W tym drugim przypadku chodzi głównie o flotę samochodów. Ważne, by były to pojazdy odpowiadające standardom egzaminacyjnym, zapewniające odpowiednie przećwiczenie manewrów i komfort psychiczny. Sala wykładowa powinna być wyposażona w niezbędne pomoce dydaktyczne i komputery z testami, jakie kursanci będą zdawać na egzaminie teoretycznym.

A jacy powinni być instruktorzy? Ważne, by posiadali doświadczenie za kółkiem. Powinni dysponować rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną, a przy tym być dobrymi dydaktykami. Uczyć, lecz nie pouczać. Zwracać uwagę, lecz nie wprowadzać nerwowości. Czasem trudno to wszystko wyważyć. Najlepsi instruktorzy czynią to jednak z powodzeniem, pracując na renomę ośrodka w którym nauczają – zauważa ekspert szkoły nauki jazdy Sokół ze Szczecina.

Jakość szkolenia i sposób prowadzenia zajęć

Sposób organizacji szkolenia na prawo jazdy odgrywa ogromną rolę. Nie daj się skusić okazyjnym zniżkom i skróconym kursom! Bardzo często tego typu oferty nie niosą ze sobą rzeczywistej wartości, a co gorsza bywają niezgodne z prawem. Właściwie opracowany plan zajęć powinien przewidywać 30 godzin szkolenia teoretycznego i drugie tyle szkolenia praktycznego na placu manewrowym i w terenie. Dobrze, gdy OSK przeprowadza egzaminy wewnętrzne (zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej). Dzięki temu na bieżąco weryfikuje wiedzę kursantów i pozwala im zaznajomić się z atmosferą panującą w WORD.

Dobry ośrodek szkolenia kierowców – wybierz mądrze!

Jak widać, o tym czy daną szkołę nauki jazdy można traktować z zaufaniem decyduje wiele czynników. Organizacja szkolenia, stosowane metody i narzędzia dydaktyczne, klasa instruktorów czy wreszcie wymierne wyniki w postaci zdanych egzaminów – to wszystko powinno wpływać na nasz osąd. Czasem warto zaufać przeczuciu. Niektóre szkoły (np. wzmiankowany już OSK Sokół) oferują bezpłatne zajęcia pilotażowe, które pomagają w ocenie. Pamiętaj! Związanie się z dobrą szkołą nauki jazdy to pierwszy, ale i bardzo istotny krok, który może zaważyć na tym czy przygotujesz się do egzaminu w najwłaściwszy sposób.