Systemy wentylacyjne wyposażone w rekuperator to bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki temu urządzeniu poprawisz cyrkulację powietrza w budynku. Montaż rekuperatora pozwoli Ci również graniczyć koszty eksploatacyjne, ponieważ element ten służy odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego modelu?

Zalety korzystania z rekuperatora

Jedną z głównym korzyści płynących z instalacji urządzenia jest znaczna poprawa sprawności wentylowania pomieszczeń. Rekuperator wywiewa zużyte powietrze, wymieniając je na świeże. To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się tam, gdzie wentylacja grawitacyjne nie jest efektywna. Jak wyjaśnia specjalista z firmy ECO Solutions, użytkownicy decydują się na rekuperator szczególnie ze względu na możliwość ograniczenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Dzięki temu, że urządzenie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z obiektu, ogrzewanie budynku staje się tańsze.

Do innych zalet rozwiązania należy poprawienie komfortu przebywania w pomieszczeniach, dzięki sprawnemu przewietrzaniu. Wentylacja rekuperacyjna służy filtrowaniu powietrza, dlatego to, które napływa do wnętrza charakteryzuje się korzystnymi parametrami. Warto również zwrócić uwagę, że dzięki temu systemowi możesz sterować przewietrzaniem danego pomieszczenia w sposób precyzyjny i dostosować jego intensywność do konkretnych potrzeb.

Rekuperator działa na zasadzie wymiennika ciepła, a za ruch powietrza odpowiadają dwa wentylatory – nawiewny i wymienny. Można dobrać do niego filtry o zróżnicowanej wydajności zatrzymywania cząsteczek zanieczyszczeń.

Wybór rekuperatora w praktyce

Aby wybrać urządzenie, które sprawdzi się w Twoim obiekcie, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim należy uwzględnić wydajność – powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia, które będzie wentylowane. Wybór rekuperatora powinien być związany także w doborem odpowiedniego wymiennika ciepła. Najpopularniejsze modele to zmiennoprądowy i krzyżowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się znacznie wyższą sprawnością odzysku ciepła, jednak ceny urządzeń wyposażonych w wymiennik zmiennoprądowy są dość wysokie.

Warto także zwrócić uwagę, gdzie urządzenie zostanie zamontowane. Najczęściej spotykane warianty to rekuperatory stojące oraz podwieszane, które można umieścić pod sufitem lub wbudować w sufit podwieszany. Istotnymi kwestiami jest także zautomatyzowanie obsługi urządzenia oraz łatwość dla użytkownika przy ustawianiu konkretnych funkcji.

Rate this post