Istnieje wiele gatunków herbat sypanych i jakość każdego z nich może wymagać zwrócenia uwagi na inne szczegóły. Postawą jest sprawdzenie koloru i zapachu suszu. Jeśli chcemy, by nasi goście wypili u nas dobrą herbatę, nie możemy kupować znanych marek herbat ekspresowych. Niezbędne jest znalezienie dobrego sklepu, który będzie posiadał produkty o odpowiednio wysokiej jakości.

Gdzie kupować dobrą herbatę?

Nie tylko wybór samej herbaty jest istotny, ale również miejsce, w którym je kupujemy. Jeśli chcemy pić dobrą herbatę to trzeba zrezygnować z dużych marketów i znanych marek. Zupełnie innej jakości znajdziemy produkty w sklepie herbacianym lub w hurtowni zielarskiej. Lepszy smak herbata będzie miała, jeśli została zrobiona z młodych listków. Im więcej informacji uzyskamy podczas zakupu tym możemy być pewniejsi, że jest ona wysokiej jakości. Na opakowaniach możemy przeczytać dokładną nazwę, kraj pochodzenia, datę przydatności oraz warunki dotyczące przechowywania. W przypadku mieszanek niezbędne jest poznanie dokładnego składu, który w niej się znajduje.

Jak sprawdzić jakość w różnych rodzajach herbat?

Wybór herbaty zależy także od tego, jaki rodzaj nas interesuje. W przypadku herbat, które nie są mieszankami, o jakości będzie świadczyć wygląd i aromat suszu. Zielona herbata powinna mieć liście różnej wielkości oraz intensywny zapach. Wyjątkiem jest matcha, czyli herbata zmielona na proszek. Powinna ona posiadać zielony kolor i mocny zapach. Jakość herbaty pu-erh zależy od tego, ile leżakowała – im dłużej tym lepiej. Biała herbata nie może być mocno przetwarzana. Najlepsza jest taka, która zawiera białe pączki. Herbata oolong może mieć liście w postaci granulek lub listki ściśle zawinięte. Istnieją jednak także inne jej gatunki. W przypadku herbaty czarnej OP będzie oznaczało, że nie jest ona łamana, natomiast BOP to rodzaj cząstek liści jednolitej wielkości.

Co jeszcze jest ważne?

Jeśli zamierzamy nabyć herbatę czarną, musimy sprecyzować, czy ma ona być mocna, czy jednak nieco delikatniejsza. Mocna herbata z pewnością będzie odpowiednia dla osób, które dużo ją piją. Do tego możemy nabyć unikalne połączenia smaków, których nie znajdziemy w komercyjnych klepach. Choć herbacianego pyłu nie da się uniknąć, w dobrej herbacie nie powinno go być zbyt dużo. Herbaty aromatyzowane często mają sztucznie dodane zapachy, które nie wynikają z naturalnego składu. Pracownik sklepu Bella-Bis w Koziegłowach zaznacza:

Nie dotyczy to wszystkich gatunków. Warto sprawdzić, czy aromat w herbacie jest pochodzenia naturalnego.

[avg] ([per]) [total] vote[s]