Właściwie kim jest dobry fachowiec i jak go znaleźć? Czy można mu powierzyć urządzenie wnętrza? Jakie pytania zadać mu podczas pierwszej rozmowy? Znajdź odpowiedzi, na dręczące Cię pytania!

Trzy najważniejsze rzeczy

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że nie każdy człowiek, zajmujący się remontami jest również architektem wnętrz, który doradzi Ci, jak ustawić szafki i gdzie powinien znaleźć się sedes. Przeciętny fachowiec woli pracować z osobami, które dokładnie wiedzą, jak ma wyglądać łazienka. Po drugie, decydując się na remont i wynajęcie ekipy budowlanej możesz zaoszczędzić, jeśli sam zakupisz część potrzebnych rzeczy, zwłaszcza tych droższych, takich jak szafki, lustra, toaletka, itp. Fachowiec może zażądać dodatkowych opłat za każdą rzecz, którą sam kupi i przetransportuje. No i po trzecie – terminy! Remont łazienki może znacznie skomplikować Twoje codzienne życie, dlatego powinien się jak najszybciej zakończyć. Z pewnością będziesz mieć serdecznie dosyć puszek z farbą i hałasu, nawet, jeżeli w Twoim domu jest dodatkowa łazienka, z której możesz skorzystać. Z tego względu poważny fachowiec lub ekipa budowlana zapewni Cię, że szybko skończy pracę i określi konkretny termin.

Zaplanuj!

Zanim zaczniesz zadawać pytania fachowcom, zadaj je sobie. Inwestycja w łazienkę szybko się zwróci, zwłaszcza, kiedy dokonujesz mądrych wyborów i nie przeraża Cię wydanie dużych sum np. na dobrą wentylację. Pomyśl też o przyjemności relaksowania się w łazience, która będzie dokładnie taka, jak zechcesz. Aby mogło taka być, zastanów się: ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na remont? Co uważasz za najważniejsze? Jakie są Twoje potrzeby? Jak łazienka ma dokładnie wyglądać po remoncie? Postaraj się też zdefiniować swój styl oraz zastanów się, jakich materiałów chciałbyś użyć w nowej łazience. Po udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania, możesz zacząć szukać fachowca.

Zapytaj znajomych, przyjaciół, rodzinę!

Może dobry fachowiec remontował coś u Twoich bliskich? Aby się dowiedzieć, czy zatrudniona przez nich kiedyś osoba jest warta zainteresowania, zapytaj, czy fachowiec nie przekroczył przewidzianych kosztów. Jeżeli je przekroczył, warto wiedzieć, jaka była przyczyna. Czy poinformował odpowiednio wcześnie o dodatkowych kosztach? Równie ważne jest, czy znajomi dobrze wspominają współpracę oraz, czy fachowiec i jego ekipa szanowali swoich zleceniodawców i sprzątali po sobie po zakończeniu każdego dnia pracy. Dobrzy fachowcy są też w stanie dostosować się do ewentualnych zmian, kiedy w porę się ich o takowych poinformuje. Koniecznie dowiedz się też, czy wszystko zostało wykonane na czas. W przypadku łazienki jest to szczególnie ważne!

Rozmowa z fachowcem

Zanim zdecydujesz się współpracować z konkretną osobą, musisz się wszystkiego dowiedzieć, m.in. jakie będą godziny jej pracy. Dobry fachowiec zaproponuje również szybki montaż sedesu i wanny, aby ułatwić Ci codzienne życie (zwłaszcza, jeśli w Twoim domu jest tylko jedna łazienka). Możesz poprosić go o przedstawienie referencji, zdjęć wykonanych prac lub poprosić o dokumenty i przedstawienie swojej oferty. Nie bój się tego robić: remont wymaga zatrudnienia dobrej ekipy, aby osiągnąć wymarzony efekt. Podczas rozmowy, musisz wyjaśnić, czego dokładnie oczekujesz, w najmniejszych szczegółach: jakie materiały mają być użyte oraz czy kupisz je samodzielnie, gdzie rozmieścić meble i sprzęty, kiedy praca powinna zostać zakończona oraz ile wszystko będzie kosztować.

Autor: Emilia Radziszewska