Drzwi wejściowe nie bez przyczyny nazywane są wizytówką domu, stanowią wyróżniający się element elewacji i to właśnie one decydują o pierwszym wrażeniu gości, przekraczających progi naszego domostwa. Ważny jest jednak nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim ochrona, jaką zapewniają mieszkańcom domu i naszemu majątkowi.

Funkcje drzwi wejściowych

Stolarka okienna i drzwiowa nie należy do najłatwiejszych dziedzin tzw. wykończeniówki – zauważa nasz rozmówca z firmy HANBUD. Przed drzwiami stawiane są wysokie wymagania, dotyczące z jednej strony estetyki, z drugiej – bezpieczeństwa przed niechcianymi gośćmi. Dodatkowo, drzwi wejściowe muszą chronić wnętrza przed zmiennymi warunkami pogodowymi, a także hałasami i zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Materiał na drzwi wejściowe do domu

W domach jednorodzinnych najczęściej montowane są drzwi drewniane lub stalowe. Drzwi z drewna są stosunkowo tańsze od stalowych, a jednocześnie dla wielu osób są po prostu ładniejsze. Drewno, jako naturalny materiał faktycznie daje bardzo dobre wrażenia estetyczne, może jednak wymagać pewnych zabiegów konserwacyjnych.

Drzwi stalowe są mocniejsze od klasycznych drzwi z drewna, zarówno pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne, jak i na zużywanie. Nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych, ponieważ pokryte są trwałym laminatem, który zwykle imituje naturalne drewno. Dekoracyjne folie wykańczające skrzydła drzwi wejściowych tego rodzaju, stanowią świetną ochronę przed działaniem promieni słonecznych i płowieniem kolorów.

Bezpieczeństwo drzwi wejściowych

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama drzwi antywłamaniowych, dlatego znalezienie solidnego modelu nie powinno sprawiać kłopotu. Jeżeli zależy ci na najwyższej klasie bezpieczeństwa drzwi wejściowych, zwróć uwagę na obecność bolców przeciwwyważeniowych oraz klasę zamka. Bezkonkurencyjne pod względem bezpieczeństwa wciąż pozostają drzwi GERDA, dostępne w modelach z dodatkowymi zamkami, ryglami pionowymi i sztywnymi łańcuchami.

Przygotowują się do wyboru drzwi wejściowych do domu na początek zwróć uwagę przede wszystkim na techniczną charakterystykę danego modelu i określ swoje oczekiwania pod względem ich trwałości i wytrzymałości. Nie oznacza to, że stylistyka drzwi jest sprawą drugorzędną! Większość modeli dostępnych jest w różnych opcjach wykończenia, dzięki czemu dowolnie skomponujesz wzór płyty zewnętrznej i dobierzesz idealny kolor.