Zdrowy i śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Niestety nasze zęby narażone są na wiele substancji i czynników, przez które zmieniają kolor. Jednak w takich przypadkach z pomocą przychodzi nam możliwość wybielania zębów. Sposobów na wybielenie naszego uśmiechu jest wiele, ale warto zdecydować się na laserowe wybielanie. Na czym polega ta metoda i co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega wybielanie zębów laserem?

Zabieg laserowego wybielania zębów nie jest zbyt skomplikowany, a przy tym jest niezwykle skuteczny. Co więcej, czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki i trwa od 30 do 60 minut.

Jak mówią specjaliści z Centrum Stomatologicznego New-Dent: „Zabieg wybielania należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania dziąseł. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ chroni on dziąsła przed działaniem substancji wybielającej”.

Dziąsła zabezpieczane są za pomocą specjalnego żelu, który jest na nie nakładany. Następnie stomatolog utwardza ten żel za pomocą lampy UV. Kolejny etap to nałożenie na zęby preparatu wybielającego. Jest on również naświetlany przez laser diodowy przez około 15  minut. Po tym czasie usuwa się preparat wybielający i nakłada nowy. Zwykle wykonuje się 3 aplikacje preparatu na jednej wizycie. Na koniec usuwa się preparat wybielający oraz żel chroniący dziąsła, a pacjent przepłukuje usta ciepłą wodą. Warto wiedzieć, że wybielanie laserowe jest niezwykle trwałe i efekt białych zębów  utrzymuje się nawet do dwóch lat.

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Aby zabieg wybielania laserowego zębów był skuteczny należy odpowiednio się do niego przygotować. Co to oznacza? Przede wszystkim, przed zabiegiem należy skonsultować się ze stomatologiem, który dokona oceny stanu uzębienia oraz ustali przyczyny przebarwień. Pamiętajmy też, że zanim zdecydujemy się na laserowe wybielanie zębów należy wyleczyć wszystkie zęby. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o uzupełnienie ubytków w uzębieniu oraz szczelin w plombach. Jest to bardzo ważne, ponieważ substancja wybielająca może przedostać się do miazgi zęba i ją podrażnić. Dlatego należy zadbać o przegląd zębów i ewentualne leczenie przed zabiegiem wybielania. Co więcej, przed zabiegiem wybielania należy oczyścić zęby z płytki nazębnej oraz kamienia i osadów. Warto też mieć na uwadze, że wszelkie plomby oraz korony zębowe nie są możliwe do wybielenia. Efekty wybielania widać od razu po zabiegu. Jednak pamiętajmy, że po zabiegu zęby są bardzo wrażliwe na wszelkie barwniki, dlatego należy się powstrzymać od palenia papierosów, czy też stosować białą dietę do 48 godzin po zabiegu. Należy więc powstrzymać się od picia kawy, herbaty, wina oraz barwiących owoców. Białą dietę możemy stosować nawet do dwóch tygodni, co spowoduje przedłużenie efektów.