Pozbycie się starych, niepotrzebnych mebli to spory problem. Już samo wyniesienie ich z mieszkania czy biura nie jest łatwe, a na dodatek zwykle nie można ich po prostu zostawić obok pojemników na śmieci. Profesjonalną pomoc w takich sytuacjach oferują firmy przeprowadzkowe, które wynoszą i wywożą niepotrzebne sprzęty o dużych rozmiarach do wyspecjalizowanych punktów, w których są one poddawane utylizacji w zgodzie z zasadami ekologii.

Wyposażenie domu czy biura to inwestycja na lata, ale raz na jakiś czas wymiana pojedynczych sprzętów lub całych zestawów mebli staje się koniecznością. Powstaje wtedy problem, jak pozbyć się dużych, niepotrzebnych rzeczy.

– Obowiązujące przepisy jednoznacznie określają, że nie tylko stare meble, ale także niepotrzebne wykładziny, panele podłogowe, ceramikę łazienkową i wiele innych przedmiotów należy traktować jako odpady specjalne – mówi specjalista z Kengo Przeprowadzki, firmy z Krakowa specjalizującej się w przewozie mebli. – Nie wolno ich wystawiać obok pojemników na codzienne śmieci, a tym bardziej wrzucać do środka. Grożą za to konsekwencje przewidziane w umowach o wywozie odpadów albo mandaty w wysokości nawet 500 zł. Równie dotkliwe finansowo może okazać się np. spalanie mebli w piecach i kominkach, nie mówiąc już o zatruwaniu przy okazji powietrza szkodliwymi substancjami.

Ekologiczna utylizacji mebli

Odpady wielkogabarytowe nie są wywożone na zwykłe wysypiska, ale muszą być przetransportowane do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzonych przez samorządy lub do innych wyspecjalizowanych firm zajmujących się profesjonalnie utylizacją. To właśnie do takich miejsc muszą trafiać stare meble.

Na miejscu są rozbierane na części pierwsze, a wszystkie elementy podlegają dokładnej segregacji. Dzięki temu odzyskiwane są cenne surowce wtórne – metale czy plastiki. Elementy drewniane także są powtórnie wykorzystywane np. do produkcji płyt wiórowych. W ten sposób utylizacja mebli jest procesem w wysokim stopniu ekologicznym i przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Minusem są tylko trudności związane z transportem. Odpady o dużych gabarytach są trudne w przenoszeniu i przewożeniu. Także Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z reguły znajdują się na peryferiach większych miejscowości lub dalej i dojazd do nich zabiera sporo czasu – tym bardziej gdy trzeba wykonać kilka kursów.

Usługi firm przeprowadzkowych

Dobrym rozwiązaniem tych kłopotów jest wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która zajmuje się odstawianiem wyposażenia mieszkania czy biura do punktu utylizacji mebli. Ekipy przewozowe biorą na siebie całe przedsięwzięcie, czyli wyniesienie i transport sprzętów, a zleceniodawca nie musi się niczym martwić. Usługa może być wykonana w czasie przeprowadzki lub wiązać się z wymianą mebli.

Przy okazji można pozbyć się także innych sprzętów, które trzeba odstawiać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przyjmują one np.:

  • drzwi i framugi;
  • wykładziny, panele podłogowe, dywany;
  • elementy armatury łazienkowej: muszle klozetowe, umywalki, kabiny prysznicowe, wanny;
  • meble ogrodowe, skrzynki, doniczki;
  • styropianowe opakowania po sprzęcie RTV i AGD;
  • inne wyposażenie mieszkania czy biura, np. żyrandole, karnisze, rolety, żaluzje.

Umowa z firmą przeprowadzkową może także obejmować wyniesienie i wywóz sprzętu elektrycznego i elektronicznego, którego także bez względu na rozmiar nie wolno wrzucać do pojemników na śmieci ani ustawiać obok nich. Z tej możliwości często korzystają właściciele mieszkań, którzy chcą pozbyć się niepotrzebnych pralek, lodówek czy telewizorów.

Odbiór i wywóz śmieci wielkogabarytowych organizują także samorządy gmin. Właściciele sprzętów muszą jednak wszystko samodzielnie wystawić w wyznaczonych miejscach w wyznaczonych terminach. Informacje o harmonogramie prowadzonych przez władze lokalne działań zamieszczane są na właściwych stronach internetowych.

Rate this post