Okazuje się, że jedynie 5% Polaków przyjęło pozytywnie wyniki referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wiele osób zastanawia się bowiem nad tym, czy po Brexicie możliwa będzie nadal praca na Wyspach Brytyjskich. Jak to zatem wygląda w praktyce? Czy wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie wiązać się z ograniczeniami na lokalnym rynku pracy?

Czy po Brexicie można jeszcze wyjeżdżać do pracy?

W przypadku Brexitu ewentualnie zamknięcie brytyjskiego rynku pracy na imigrantów miałoby dotyczyć nawet kilkuset tysięcy Polaków. Jednak tak naprawdę jak dotąd Brexit nie ma większego wpływu na warunki podejmowania pracy na Wyspach Brytyjskich. W rzeczywistości na jakiekolwiek realne zmiany w tym zakresie trzeba poczekać przynajmniej kilka lat. Poza tym Polacy wciąż mogą korzystać ze swobody zawierania umów, którą gwarantuje Wspólnota Europejska. Przy okazji warto pamiętać o tym, że Polacy są jedną z najchętniej przyjmowanych grup pracowników na całych Wyspach Brytyjskich, zwłaszcza, że ich praca jest organizowana przez dobre agencje pracy, takie jak np. Beetsma. Referendum na razie nic w tym zakresie nie zmieniło.

Polscy pracownicy mile widziani na Wyspach

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii są osobami bardzo praktycznymi. Dlatego doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują obecnie pracowników spoza Wysp Brytyjskich, aby zapełnić wszystkie wolne wakaty. Zresztą brytyjskie firmy od lat cenią sobie wysokie kwalifikacje specjalistów z Polski i nie chcą rezygnować z ich zatrudniania. Nie powinno ulec to zmianie wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zmienić się mogą jedynie przepisy prawa, które regulują warunki zatrudnienia obcokrajowców. Co ciekawe, możliwość pracy poza granicami kraju to zasługa nie tylko samej Unii Europejskiej. Polacy są chętnie zatrudniani także w tych krajach, które do UE nie należą np. Norwegii, Islandii czy Szwajcarii.

Fałszywy alarm

Początkowo informacje o Brexicie wywołały spore poruszenie wśród osób, które pracują na Wyspach Brytyjskich lub mają w planach wyjazd zarobkowy w tym kierunku. Tymczasem specjaliści uspokajają, podkreślając, że Brexit nie oznacza zamknięcia brytyjskiego rynku pracy dla Polaków. Dlatego też Wielka Brytania prawdopodobnie zostanie nadal jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zarobkowych Polaków. Utrudnione mogą zostać jedynie nieco procedury związane z zatrudnianiem. Okazuje się więc, że wzrosnąć może znaczenie różnego rodzaju agencji pracy, które zajmują się pośrednictwem w tym zakresie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]