Jak znaleźć solidną ekipę remontową? To pytanie powtarza sobie każda osoba, przystępująca do remontu swojego domu. Jak wybrać właściwych fachowców i nie dać się naciągnąć? Słyszymy przecież liczne historie o pracach remontowych trwających tygodniami, o znikających materiałach czy odpadających kafelkach dwa dni po skończeniu robót. W jaki sposób znaleźć profesjonalistów i uchronić się przed niekompetentnymi fachowcami? Najlepiej zastosujmy poniższe rady, aby wybór ekipy remontowej był właściwy.

Zabezpieczmy się umową

Pamiętajmy, że profesjonalna ekipa remontowa nie boi się podpisać umowy na prace remontowo-budowlane ani udzielić nam gwarancji na wykonywane przez siebie usługi. Gdy wybrani przez nas specjaliści odmawiają stanowczo obu tych rzeczy lub przystają na nie z oporami, motywując swą niechęć niewielkim zakresem robót, uważajmy. Umowa jest ważna, gdyż stanowi nasze zabezpieczenie w przypadku nieporozumień czy też niewłaściwego wykonania przez ekipę powierzonych robót. Musi zatem precyzyjnie określać zakres pracy i termin jej ukończenia, wynagrodzenie, czas zapłaty itp. Zawierając te rzeczy, da nam szansę dochodzenia swoich roszczeń u ekipy remontowej i zabezpieczy nas przed naciągnięciem – wykonawca w trakcie realizacji zlecenia nie będzie mógł podnieść ustalonej umową stawki.

Nie dajmy się cenowym okazjom

Zanim rozpoczniemy poszukiwania ekipy remontowej, zdecydujmy, co jest dla nas najważniejsze – fachowo i szybko wykonana robota czy teoretyczne oszczędności. W decyzji niech nam pomoże pamięć o tym, że w przypadku prac remontowych dążenie do obniżania kosztów, często je tylko powiększa. Dlaczego? Bowiem najczęściej to niedoświadczona ekipa remontowa podaje niższe stawki, aby zachęcić klientów do korzystania ze swoich usług. Zatrudniając ją, nie mamy pewności, że pracują w niej ludzie z praktyką w budownictwie i odpowiednimi kwalifikacjami. Przyciągnięci niską ceną ryzykujemy zatem, że początkująca ekipa remontowa wykona nieprawidłowo swoją pracę i narobi nam szkód, których usuwanie sprawi, że remont wyniesie nas więcej niż usługa prawdziwych profesjonalistów.

Pamiętajmy jednak, że niska cena nie jest gwarantem słabej jakości pracy. Dobra ekipa remontowa, wiele lat działająca w branży posiada bowiem spore zniżki u producentów oraz w hurtowniach materiałów budowlanych. Z tego powodu może nam również zaproponować korzystny dla nas cennik, zatem postarajmy się o to negocjując. Jeżeli nie wywalczymy niższego kosztu remontu, istnieje szansa, że ekipa remontowa w ramach ustalonego wynagrodzenia zwiększy nieco zakres wykonywanych robót – a to również będzie dla nas korzystne.

Zbierzmy informacje o ekipie

Najlepszą metodą na znalezienie dobrych fachowców jest angaż ekipy, która została nam polecona przez naszych znajomych. Spytajmy zatem tych, którzy niedawno remontowali własny dom o opinię na temat swoich specjalistów. Jeżeli ekipa remontowa pracowała bez zastrzeżeń, poprośmy usatysfakcjonowanych klientów o kontakt do niej. Z wypytywaniem znajomych wiąże się jeszcze jedna korzyść – możemy ich odwiedzić i zobaczyć na własne oczy, jak spisała się pracująca u nich brygada.

Jeżeli nie znamy nikogo, kto korzystał z usług ekipy remontowej, poprośmy potencjalnych wykonawców o referencje. W ten sposób zyskamy nie tylko kontakt z ich dawnymi klientami, ale też otrzymamy adresy ich wcześniejszych remontów. Dzwoniąc do poprzednich pracodawców, dowiemy się, czy byli zadowoleni z pracy danej brygady, a może nawet uzyskamy pozwolenie na obejrzenie efektu ich robót.

Innym źródłem cennych informacji na temat osób zajmujących się remontami jest internet, gdzie na forach czy na stronach www. ludzie wymieniają się opiniami na temat fachowców z różnych branż. Czytając wpisy, sprawdzimy, która ekipa remontowa cieszy się dobrą opinią z racji na rzetelność pracy, a która otoczona jest złą sławą, bo niedobrze wykonuje zlecone prace.

Jak widzimy, mamy wiele możliwości sprawdzenia, czy interesująca nas ekipa remontowa jest dobra. Potwierdzające ten fakt rozmowy z dawnymi zleceniodawcami, brak protestu przy podpisywaniu umowy i udzielanie gwarancji na wykonane prace oraz adekwatna do zlecanej roboty cena usługi pozwolą nam stwierdzić, czy mamy do czynienia z profesjonalistami w swoim fachu, czy wręcz przeciwnie. A wiadomo, że remonty najlepiej zlecać fachowcom…

Autor: Anna Jaroszewicz