Żaluzje to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań do zabezpieczania wnętrza pomieszczeń przed nadmiernym napływem światła słonecznego. Przez wiele lat przeszły one sporą ewolucję – jedną z ich najnowszych i jednocześnie najciekawszych form są żaluzje panelowe, znane również jako żaluzje japońskie. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są żaluzje panelowe?

Tradycyjne żaluzje wykonane są z poziomych lameli, połączonych ze sobą za pomocą systemu sznurków. System ten umożliwia nie tylko podnoszenie i opuszczanie żaluzji, ale również zmianę kąta nachylenia lameli – dzięki temu można precyzyjnie ustawiać żaluzje w zależności od nasłonecznienia. Nowoczesnym wariantem tego typu rozwiązania są tzw. verticale, czyli żaluzje pionowe. Stanowią one swego rodzaju połączenie żaluzji z zasłoną – zamiast w pionie, lamele poruszają się na boki. Inną istotną różnicą jest fakt, że lamele w verticalach wykonywane są nie z drewna, plastiku bądź metalu, jak w przypadku żaluzji tradycyjnych, lecz z utwardzonej tkaniny – dzięki temu są lekkie i mogą być wykorzystane do osłaniania całych szerokich otworów okiennych, zamiast pojedynczych szyb.

Żaluzje panelowe stanowią rozwinięcie idei verticali – wyjaśnia specjalista z firmy Formelana. – Wąskie lamele zostały zastąpione w nich bardzo szerokimi pasami tkaniny, które montuje się na specjalnych prowadnicach przyczepianych pod sufitem pomieszczenia. Prowadnica pozwala przesuwać pasy w poziomie. Rozwiązanie to bardzo przypomina tzw. fusumy, czyli ruchome, papierowe ściany w tradycyjnych japońskich domach. Stąd często żaluzje panelowe nazywa się żaluzjami japońskimi.

Nie tylko do okien

Podobnie jak verticale i inne rodzaje żaluzji, żaluzje panelowe wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony pomieszczenia przed nadmiernym światłem słonecznym – dlatego montowane są zazwyczaj w oknach. Ale znajdują również zastosowanie jako ściana działowa, np. w pomieszczeniach biurowych

To rozwiązanie szczególnie przydatne w dużych biurach, gdzie istnieje potrzeba częstego zmieniania aranżacji wnętrza, w zależności od potrzeb pracowników. Montując żaluzję w poprzek pomieszczenia, zyskujemy ruchomą ścianę, która co prawda nie pozwoli nam ograniczyć ilości hałasu w nowo powstałych wnętrzach, jednak umożliwi nawet symboliczne rozdzielenie od siebie dwóch pracujących w tym samym pokoju zespołów. Nawet takie rozwiązanie jest przydatne w przypadku braku dostatecznej ilości pokoi. Ponadto rozwiązanie takie jest dużo tańsze i bardziej funkcjonalne, niż budowanie całej ściany działowej.

Do wykonania żaluzji można wykorzystywać tkaniny o różnorodnej kolorystyce i pokryte efektownymi deseniami – w ten sposób zyskują one nie tylko walory funkcjonalne, ale i estetyczne.