Narzędzia z napędem pneumatycznym to bardzo szeroka gama sprzętów, wykorzystywanych powszechnie w warsztatach samochodowych, na placach budowy i kopalniach. Do ich użytkowania potrzebny jest dostęp do sprężonego powietrza, co wiąże się z koniecznością wykonania specjalnej instalacji lub kupna sprężarki, niemniej w wielu sytuacjach jest to bardzo korzystna inwestycja. Co warto wiedzieć na temat narzędzi z napędem pneumatycznym?

Konstrukcja narzędzi pneumatycznych

Centralnym elementem każdego urządzenia pneumatycznego jest silnik – najczęściej są to mechanizmy turbinowe lub łopatkowe.

To właśnie silnik odpowiedzialny jest za wprowadzenie w ruch elementu roboczego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Mechanizacja

Elementem roboczym może być wiertło w wiertarce lub brzeszczot w młocie pneumatycznym. Ruch ten jest wynikiem działania na jednostkę napędową strumienia powietrza o odpowiednim ciśnieniu. Powietrze dostarczane jest przez specjalny zawór, który otwiera i zamyka dopływ gazu. Jeśli ruch silnika odbywa się w innej płaszczyźnie, niż element roboczy, jak to ma miejsce np. w szlifierkach kątowych, konieczne jest zastosowanie odpowiednich przekładni. Silniki łopatkowe narzędzi pneumatycznych wymagają smarowania, dlatego też można je podłączać wyłącznie do instalacji powietrznych wyposażonych w mechanizm smarujący. Jest to konieczne, ponieważ wysokie tarcie powstające podczas obrotu silnika powoduje wzrost temperatury i może prowadzić do poważnego uszkodzenia urządzenia.

Właściwości narzędzi pneumatycznych

Niezależnie od zastosowanego rodzaju silnika, narzędzia pneumatyczne tu urządzenia o stosunkowo prostej budowie. Jest to ogromna zaleta i przewaga nad urządzeniami elektrycznymi lub spalinowymi. Im prostsza budowa mechanizmu, tym mniejsza jego awaryjność. Prostota konstrukcji ułatwia również konserwację urządzenia. Kolejnym istotnym atutem narzędzi z napędem pneumatycznym jest ich wysoka moc przy niewielkich rozmiarach, natychmiastowy rozruch i zatrzymanie pracy, a także brak elektrycznych elementów, które mogłoby powodować iskrzenie.

Zastosowanie narzędzi pneumatycznych

Urządzenia pneumatyczne znajdują zastosowanie w licznych branżach. Powszechnie używane są w zakładach produkcyjnych oraz warsztatach. Brak ryzyka iskrzenia podczas pracy powoduje, że powszechnie używa się ich również w kopalniach i innych miejscach, gdzie pojedyncza iskra może prowadzić do zapalenia i wybuch gazów. Należy pamiętać, że urządzenia pneumatyczne muszą być podłączane do instalacji o odpowiedniej specyfikacji.