Ogrodzenia elektryczne, nazywane inaczej elektrycznymi pastuchami czy elektrycznymi płotami, to rodzaj ogrodzenia, które wykorzystywane jest na pastwiskach. Zabezpieczają zwierzęta hodowlane przed wychodzeniem poza wyznaczony teren, a także przed wchodzeniem na niego zwierzyny dzikiej. Elektryzator nazywany jest sercem takiego ogrodzenia. Na jego właściwościach i zastosowaniu skoncentrujemy się w naszym artykule.

Działanie ogrodzenia elektrycznego

Podstawowy warunek prawidłowego funkcjonowania elektrycznego pastucha to dobór właściwego elektryzatora, a także właściwych izolatorów i oczywiście przewodów. Istotne jest także staranne wykonanie uziemienia. Każdy elektryzator wykorzystywany do ogrodzeń posiada dwa wyjścia: do rozprowadzania impulsów elektrycznych i do ich uziemienia. Impulsy, które są wytwarzane przez elektryzator, charakteryzuje wysokie napięcie i jednocześnie niska energia. W praktyce oznacza to, że w żaden sposób nie zagrażają życiu ani zdrowiu zwierząt i ludzi. Kiedy dotkniemy przewodu pastucha elektrycznego, poczujemy nieprzyjemne porażenie prądem, jednak nie jest ono niebezpieczne. Przewody ogrodzenia elektrycznego są rozwieszone na izolowanych zaczepach, które umieszczone są na słupkach – to druty, linki lub taśmy ze wplecionymi drucikami. Skuteczność całego pastucha elektrycznego zależy od jego konstrukcji oraz parametrów elektryzatora, na którym skoncentrujemy się w kolejnej części artykułu.

Serce ogrodzenia – elektryzator

Na rynku możemy znaleźć elektryzatory o różnych parametrach, które zasilane są z różnych źródeł. Ceny są bardzo zróżnicowane: od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Dlaczego? Po pierwsze chodzi o wspomniane już źródło zasilania. Do wyboru mamy elektryzatory zasilane z sieci 230 V, bateriami lub akumulatorami. Elektryzatory bateryjne są zwykle tańsze, jednak w dłuższej perspektywie kosztowne. Akumulatory z kolei mogą być ładowane z paneli słonecznych, a choć zakup elektryzatorów akumulatorowych jest droższy, jednak to dobra inwestycja.

Elektryzatory mogą być sprzedawane razem z prętami do uziemienia, jednak należy sprawdzić, czy nie będą one zbyt krótkie – mówi nam przedstawiciel przedsiębiorstwa Borys z Gniezna. – Jest to szczególnie ważne, gdy ogrodzenie będzie wykorzystywane na suchych gruntach.

Do każdego ogrodzenia elektrycznego należy podchodzić indywidualne, choć ogólne zasady budowy pastucha są dostępne w wielu miejscach. Doskonałym przykładem jest budowa ogrodzenia elektrycznego, które ma chronić zwierzęta gospodarskie przed wilkami. Elektryzator do zasilania takiego ogrodzenia powinien generować mocne impulsy elektryczne, a druty nie powinny znajdować się na wysokości mniejszej niż 1 m – wilki potrafią takie ogrodzenie bez problemu przeskoczyć.

Jeśli mamy wątpliwości, jaki elektryzator do ogrodzeń wybrać, najlepiej poradzić się doświadczonego sprzedawcy, który specjalizuje się w budowie stałych ogrodzeń elektrycznych dla zwierząt.