Dobrze zagospodarowany balkon może stać się niewielkim prywatnym ogrodem i strefą relaksu nawet w budynku, który jest położony w centrum wielkiego miasta. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwoli na pełne wykorzystanie dostępnego miejsca, a właściwie dobrane rośliny hodowane na balkonie zapewnią bezpośredni kontakt z naturą. Nawet bardzo mały balkon może stać się miejscem, w którym da się odpocząć w przyjemnej atmosferze i otoczeniu zieleni.

Aranżacja małego balkonu to prawdziwe wyzwanie!

Aranżacja ogrodu to bardzo poważne zadanie. Trzeba zadbać nie tylko o odpowiednie zaprojektowanie terenu, wyznaczenie stref przeznaczonych na najchętniej podejmowane przez użytkowników aktywności, ale również postarać się o odpowiednie zestawienie różnych gatunków roślin oraz właściwy dobór elementów małej architektury. Jeszcze poważniejszym wyzwaniem będzie jednak zagospodarowanie niewielkiego balkonu. Niewielka ilość dostępnego miejsca sprawia, że każdy detal musi być dokładnie przemyślany, zarówno pod względem wyglądu, funkcjonalności, jak i koniecznych dla zachowania go w dobrym stanie zabiegów.

Urządzanie małego balkonu zmusza do poszukiwania rozwiązań nietypowych. Proste przenoszenie sposobów postępowania stosowanych nawet w mniejszych ogrodach może się tu zupełnie nie sprawdzić. Niewielka przestrzeń powinna dawać możliwość wykorzystywania zgodnie z preferencjami użytkownika. W większości przypadków będzie więc chodziło o zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do odpoczynku, a jednocześnie wprowadzenie takiej ilości roślin i różnych elementów dekoracyjnych, które sprawią, że korzystając z balkonu, właściciel będzie w stanie poczuć się na nim komfortowo – wyjaśnia ekspertka z firmy New Garden Style, specjalizującej się w elementach do tworzenia aranżacji ogrodowych.

Jedną z najważniejszych cech mających wpływ na możliwości urządzenia balkonu jest jego usytuowanie. Chodzi tu zarówno o nasłonecznienie, jak i o to, czy balkon jest narażony na silne podmuchy wiatru oraz opady atmosferyczne. W przypadku, gdy nasłonecznienie jest zbyt duże, warto będzie pomyśleć o wprowadzeniu elementów, które osłoną go przed padającymi promieniami. Możliwości w tym obszarze zależą od konstrukcji budynku. W wielu przypadkach możliwy będzie montaż rozkładanej markizy, która będzie również ochroną przed niewielkimi opadami. Na balkonach usytuowanych na ostatnim piętrze można pokusić się o zamontowanie specjalnego stałego dachu. Dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na daszek z przezroczystych płyt z poliwęglanu, które nie zaciemnią zbytnio pomieszczeń przylegających do balkonu.

Do osłony przed wiatrem, a niekiedy również do ukrycia się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów można wykorzystać różnego rodzaju ścianki i zasłony. W zalotności od swoich preferencji można zdecydować się na panele drewniane, aluminiowe lub wykonane z tworzywa sztucznego. Jeśli warunki na to pozwalają bardzo dobre efekty może dać umieszczenie na balkonie pergoli.

O czym trzeba pamiętać przy urządzaniu balkonu?

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić niewielki balkon, warto skupić się na kilku najważniejszych obszarach i postarać się o to by wybrane dla nich rozwiązania harmonijnie łączyły się z całością. Najważniejszymi kwestiami przy urządzaniu balkonu będzie więc przewidzenie odpowiedniego miejsca do odpoczynku, zaplanowanie wystroju ścian i podłogi, wybór roślin oraz ich ustawienie, a także decyzja dotycząca oświetlenia i dodatkowych dekoracji. Warto pamiętać, że im mniejszy balkon trzeba zagospodarować, tym bardziej niezwykłe rozwiązania trzeba będzie brać pod uwagę.

Wybór mebli na balkon jest jednym z większych problemów. Choć w nowo wybudowanych domach balkony i tarasy bywają nieco obszerniejsze, to w starym budownictwie są na ogół bardzo małe, a często również wąskie i długie. Najmniej kłopotów będzie oczywiście z balkonem, na którym można pomieścić typowe meble ogrodowe drewniane, metalowe czy choćby wykonane z technoratanu. Jeśli miejsca jest na tyle mało, że takie rozwiązanie jest nierealne, warto zastanowić się nad innymi możliwościami. Jedną z nich jest zakup mebli składanych. Mogą to być zarówno siedziska przytwierdzane do ściany budynku, działające podobnie, jak rozkładane siedzenia w kinie czy autobusie, jak i składane meble przenośne, które będą stawiane na balkonie tylko wtedy, gdy będą używane. Ciekawym pomysłem są również meble dmuchane, choć rozstawiane na balkonie muszą być zabezpieczone przed wiatrem.

Na małym balkonie warto maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, dobrym wyjściem będzie więc pełne zagospodarowanie ścian. Bardzo interesującą możliwością  będzie zdecydowanie się na założenie ogrodu wertykalnego. Konstrukcja tego typu pozwala na hodowlę roślin w postaci zielonej ściany, która składa się zwykle z elementów ustawionych pod dużym kątem, pozwalając na zazielenienie dowolnej powierzchni. Inną możliwością będzie wyłożenie ścian naturalnym drewnem. Choć przypomina to pogardzaną ostatnimi czasy boazerię, to w zestawieniu z dużą ilością roślin, drewno będzie prezentowało się bardzo atrakcyjnie. Można również skorzystać z rozmaitych paneli dekoracyjnych lub po prostu pomalować ściany na możliwie jasny kolor, co ograniczy ich nagrzewanie się od słońca.

Jeśli podłoga balkonu nie jest jeszcze w żaden sposób wykończona lub znajduje się na niej jedynie betonowa wylewka, można ułożyć na niej tradycyjną terakotę lub deski tarasowe. Godną uwagi koncepcją będzie jednak również zdecydowanie się na wykorzystanie podłogi jako terenu na hodowlę roślin. Bardzo interesującymi pomysłem jest skorzystanie z technologii wykorzystywanych przy wykonywaniu zielonych dachów i przygotowanie balkonu do zasiania trawy, ziół lub kwiatów. Urządzenie takiego balkonu będzie wymagało sprawdzenia nośności jego konstrukcji i precyzyjnego wykonania hydroizolacji, drenażu, ułożenia substratu, czyli specjalnej lekkiej gleby, a także wprowadzenia roślin, jednak efekt będzie prawdziwie spektakularny.

Wybór konkretnych gatunków roślin zależy od nasłonecznienia oraz tego, jak wiele czasu możemy poświęcić na pielęgnację roślin. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tradycyjne „balkonowe” gatunki kwiatów, jak bratki czy pelargonie, można jednak również wprowadzić niektóre byliny czy nawet zdecydować się na hodowlę niewielkich karłowatych iglaków, np. jałowców, żywotników czy cisów. Ich zaletą jest to, że zapewniają piękną intensywną zieleń przez cały rok.

Hodowla roślin na balkonie wymaga oczywiście odpowiednich doniczek. Typowym rozwiązaniem jest stosowanie skrzynek zawieszanych na balustradzie, w których znakomicie będą się prezentowały różne gatunki kwiatów. Można się również zdecydować na doniczki wiszące, zarówno mocowane do sufitu, jak i ścian. Do większych roślin oraz tych, które wymagają bardziej rozbudowanego systemu korzeniowego, najlepsze będą duże donice stojące. Jeśli balkon jest bardzo mały, można zdecydować się na takie, które są wąskie, lecz długie i ustawić je na podłodze wzdłuż barierki lub ścian, o ile będą miały zapewnioną wystarczającą ilość światła.

Żeby móc komfortowo korzystać z balkonu także po zmroku warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się tu oprawy ledowe, o odpowiedniej wodoodporności i zasilane napięciem 12V. Powinny być one rozmieszczone tak, by tworzyć odpowiedni nastrój i podświetlać wybrane elementy wystroju. Z pewnością w przypadku balkonu nie należy przesadzać z jasnością użytych źródeł światła. Dobrym pomysłem może być również przewidzenie miejsc do ustawienia zapewniających unikalną atmosferę świec.

Urządzając balkon, trzeba pamiętać, że wszystkie użyte do jego wystroju elementy powinny być dobrze przytwierdzone i umiejscowione tak, by nie stanowiły zagrożenia podczas silnego wiatru czy większych opadów.

Rate this post