W domowych łazienkach panują bardzo specyficzne warunki, wynikające ze sposobu użytkowania tego pomieszczenia. Największym problemem jest tutaj wilgoć, której niekiedy towarzyszą również nieprzyjemne zapachy. Kondensująca para wodna nie tylko utrudnia korzystanie z luster, ale przede wszystkim wpływa negatywnie na klimat panujący w łazience, sprzyjając rozwojowi bakterii i przyspieszając niszczenie znajdujących się tu sprzętów.

Nieprawidłowa wentylacja w łazience jest przyczyną wielu problemów. Kumulująca się tu wilgoć prowadzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów, spowalnia schnięcie ręczników, a co gorsza, prowadzi do rozwijania się pleśni na ścianach. Aby usprawnić działanie naturalnej wentylacji grawitacyjnej w takich pomieszczeniach, często stosuje się dodatkowe wentylatory mechaniczne.

Wentylator ścienny czy sufitowy?

Wybór między wentylatorem ściennym a sufitowym w istniejących już budynkach dyktuje lokalizacja kanałów wywiewnych. To właśnie na wlocie kanału montujemy wentylatory. Czym w praktyce różnią się od siebie modele ścienne i sufitowe?

Przez długi czas producenci proponowali klientom osobne wentylatory do montażu w ścianach i w suficie, przy czym różnica polegała wyłącznie na zastosowaniu innego typu łożysk. Do wentylatorów sufitowych przeznaczone były łożyska kulowe, które z założenia miały zapewniać większą trwałość urządzenia. Niestety, takie rozwiązanie miało poważną wadę, a mianowicie działało bardzo głośno.

Obecnie większość wentylatorów mechanicznych do łazienek produkowanych jest w wersji ścienno-sufitowej. Oznacza to, że takie modele można montować w dowolnym położeniu. Wybierając wentylator nie należy jednak zapominać o szeregu innych ważnych parametrów.

Jak wybrać wentylator do łazienki?

Wentylator łazienkowy przede wszystkim musi pasować do kanału wentylacyjnego, dlatego przed zakupem sprawdź średnicę otworu. Najczęściej wynosi ona 100 lub 150 mm, rzadziej spotykamy średnice 120 i 125 mm.

Aby wentylator spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio wydajny. Wydajność wentylatora określana jest w metrach sześciennych na godzinę. Przyjmuje się, że wentylator mechaniczny powinien mieć wydajność co najmniej trzykrotnie wyższą niż kubatura łazienki – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Karolewscy.pl.

Mechaniczny wywiew w łazience nie powinien działać bez przerwy, ale okresowo, w miarę potrzeb. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia sterowane na rozmaite sposoby. Obok wentylatorów uruchamianych i wyłączanych ręcznie (za pomocą włącznika lub sznureczka), dostępne są urządzenia z wbudowanym timerem oraz regulacją czasu podtrzymania pracy po wyłączeniu, dzięki której wentylator wymienia powietrze jeszcze przez kilka minut po opuszczeniu łazienki przez użytkownika.

[avg] ([per]) [total] vote[s]