Karpiarstwo jest specyficzną dziedziną wędkarstwa. Istnieją specjalne narzędzia, akcesoria oraz techniki przeznaczone wyłącznie do łowienia tego gatunku ryb. W Polsce wędkarstwo karpiowe jest uprawiane od lat 90-tych ubiegłego wieku, a jako młode, wciąż ewoluuje, wzbogacając się o nowe elementy, sprzęt czy skuteczniejsze metody. Łowienie karpi wymaga wiedzy o najlepszych przynętach i wyposażeniu. Zaliczają się do niego również wędki karpiowe. Zobacz, czym się wyróżniają. 

Czym wyróżnia się wędka karpiowa?

W każdej dziedzinie, w której wykorzystuje się jakiekolwiek narzędzia czy akcesoria, od ich precyzyjnego doboru zalety efekt wykonanej pracy. Podobnie jest w wędkarstwie karpiowym. Aby złowić rybę z tego gatunku, trzeba nie tylko zastosować odpowiednią przynętę i metodę, ale również dysponować starannie dobraną wędką. Jej konstrukcja różni się od klasycznych modeli, dzięki czemu można na nią złowić również duże osobniki. Wędki karpiowe najczęściej produkuje się z włókna węglowego, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i elastycznością przy jednocześnie bardzo niskiej wadze. Materiał i budowa warunkują też zachowanie wędki podczas pracy. Jej parametry, takie jak krzywa ugięcia, mają duże znaczenie dla efektywności łowienia. Są też inne niż w przypadku klasycznych wędek do łowienia popularnych gatunków ryb. Charakterystycznymi cechami karpiówek są też zwykle dzielony uchwyt oraz specyficzny układ przelotek, w tym często przelotka startowa o średnicy aż 50mm

Długość wędek karpiowych

Długość wędki jest podstawowym parametrem branym pod uwagę podczas zakupu. Jej dopasowanie do wzrostu i postury wędkarza pozwala na stworzenie idealnego połączenia zarówno podczas zarzucania przynęty, jak i w czasie zacinania i wyciągania ryby. Jest ona również istotna w przypadku połowów z łodzi lub z lądu. W tym drugim przypadku wędkarz musi zarzucić przynętę dalej, co wymaga wsparcia w postaci odpowiedniego sprzętu. Tradycyjne wędki karpiowe są produkowane w trzech standardowych długościach: 3 m, 3,6 m oraz 3,9 m. W ofercie firmy RK Baits można też znaleźć krótsze modele składane o długości od 2,4 m, które doskonale sprawdzają sie podczas rzutów na niewielkie odległości. Dobór długości wędziska jest uzależniony od typu połowu. Do wędkowania z łodzi stosuje się krótkie modele, a do dalekich rzutów (nawet do 120 m) – najdłuższe wędziska. Średnie długości są najbardziej uniwersalne.

Krzywa ugięcia

Krzywa ugięcia jest kolejną ważną cechą, której parametry charakteryzują wędki karpiowe. Od elastyczności zależy jakość łowienia. Im jest ona mniejsza, a wędzisko sztywniejsze, tym dalej można zarzucić przynętę. Z kolei im wędki są bardziej elastyczne (o mniejszym wskaźniku lb), tym skuteczniejsze i przyjemniejsze jest holowanie ryby. Idealny model to taki, w którym obie te cechy są uwzględnione, a producent znalazł idealny środek pomiędzy nimi. W praktyce lbs znajduje się w przedziale od 2 do 3,5 lbs, a najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest wędzisko o krzywej ugięcia lbs=3,0.

Akcja

Akcja wędziska to nic innego jak stopień jej ugięcia pod danym ciężarem, wyrażonym w lbs.
Wyróżniamy następujące akcje:

  • paraboliczna,
  • pół parabliczna,
  • szczytowa,

Akcja paraboliczna oznacza, że wędka pracuje prawie na całej swojej długości podczas holu. Pół parabola ugina się w około połowie swojej długości. Z kolei przy akcji szczytowej pracuje tylko końcowa część kija.

Oddzielnym zagadnieniem jest akcja progresywna, gdzie kij podczas holu zachowuje się jak przy akcji parabolicznej, a podczas rzutu jak przy akcji szczytowej.

Warto też dodać, że wędki karpiowe mogą mieć konstrukcję dwu- i trzyczęściową. Pierwsza zapewnia lepsze i wygodniejsze łowienie. Druga jest bardziej komfortowa w transporcie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]