Większość z nas sądzi, że w przypadku zgubienia kluczy, konieczna jest kompletna wymiana zamka. Nie jest to jednak prawdą. Ten sam rezultat otrzymamy bowiem wymieniając samą wkładkę zamka. Podobnie sytuacja wygląda, kiedy zamek zostanie zablokowany przez ciało obce i nie jest możliwe jego normalne użytkowanie. W jakich sytuacjach powinniśmy wymienić wkładkę zamka w drzwiach?

Pęknięcie klucza w zamku

Czasami w pośpiechu tak niefortunnie przekręcimy klucz, że złamie się on, a jego część pozostanie unieruchomiona w zamku. Jednak bez obaw! W takim wypadku wcale nie musimy ponosić wysokich kosztów związanych z całkowitą wymianą zamka. Wystarczy bowiem wezwać ślusarza, który umiejętnie oczyści wnętrze zamka z odłamków metalu lub, w razie gdyby ich usunięcie było niemożliwe, dokona wymiany samej wkładki. Firmą ślusarską oferującą takie usługi jest przykładowo Pogotowie Ślusarskie z Wrocławia.

Nie ma bowiem konieczności wymiany całego zamka na nowy, aby funkcjonował on w prawidłowy sposób, wystarczy jedynie założenie nowej wkładki. Takie rozwiązanie pozwoli nam oszczędzić czas oraz pieniądze. Sama wymiana wkładki jest bowiem mało skomplikowana oraz kosztuje zdecydowanie mniej niż koszt zakupu nowego zamka.

Zgubienie kluczy

Klucze od mieszkania to przedmiot, który wszędzie zabieramy ze sobą. Niekiedy, w sytuacji roztargnienia, możemy je zgubić. Pół biedy, kiedy wiemy dobrze, w jakich miejscach byliśmy i trafimy na uczciwego znalazcę, który pozostawi nasze klucze do odbioru. Nie zawsze mamy jednak takie szczęście. Może się bowiem zdarzyć także tak, że ktoś umyślnie ukradnie nam klucze, a później będzie nas śledził, aby dowiedzieć się, gdzie konkretnie mieszkamy. W takiej sytuacji nie należy ryzykować tylko powziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, które uchronią zarówno nas samych, jak i nasz dobytek. Najprostszym rozwiązaniem w przypadku zgubienia kluczy nie jest jednak, wbrew pozorom, wymiana całego zamka. Możliwe jest bowiem zastąpienie starej wkładki nową i tym samym uniemożliwienie włamywaczowi dostępu do naszego domu.

Zużyta wkładka

Wyrobioną wkładkę zamka poznamy m.in. po tym, że klucz „chodzi” w niej zbyt luźno. Może także dojść do sytuacji, kiedy będzie się on blokował w zamku, tym samym uniemożliwiając nam prawidłową obsługę mechanizmu zamykania drzwi. W takim wypadku, aby zwiększyć komfort otwierania oraz zamykania drzwi oraz uniknąć sytuacji, w której klucz może trwale zablokować się w zamku, warto wymienić wkładkę zamka na nową. Pozwoli to na dalsze użytkowanie tego samego zamka oraz uniknięcie konieczności wymiany całego mechanizmu.