Niejednokrotnie czytaliśmy i dowiadywaliśmy się o tym, co robić, gdy w domu mieszka alergik. Słyszeliśmy nie raz o tym, jak często należy sprzątać i że najlepszy do tego celu będzie specjalny odkurzacz z filtrem. Czytaliśmy o tym, czego nie wolno oraz jakie są nasze obowiązki. My podpowiemy, na co zwracać szczególną uwagę, a także, co zgodne z naszą tematyką, jak zaaranżować pomieszczenie alergika.

Mieszkanie alergika – zagrożenia

Największym wrogiem alergika bezdyskusyjnie jest kurz. Co gorsza, nie jesteśmy w stanie go całkiem wyeliminować, możemy jedynie dołożyć wszelkich starań, aby był jak najmniej uciążliwy. Szczególnie należy zadbać o miejsca, które są tzw. siedliskami kurzu. Do takich miejsc bez wątpienia należą:

Pościel – brudna i zakurzona pościel jest wielkim zagrożeniem. Powinniśmy za wszelką cenę zapewnić sobie zdrowy sen. W tym celu zalecane jest systematyczne i częste zmienianie pościeli. Dobrze również, gdy po przebudzeniu pościel schowamy do szafki albo schowka w łóżku. Wyjęta przez cały dzień kołdra narażona jest na jeszcze większe osiadanie na niej roztoczy.

Firanki i zasłony – najczęściej wymieniane podczas mycia okien, a więc stanowczo za rzadko. Firanki niezwykle łatwo zbierają brud i kurz nie tylko z wewnątrz, lecz także, gdy otwieramy okna, pyły i zabrudzenia z dworu. Jeśli częste wymienianie firan jest dla nas zbyt męczące i pracochłonne, po prostu z nich zrezygnujmy. Nie pozwólmy, aby były dla nas niebezpieczeństwem.

Meble – kurz na meblach jest najbardziej widoczny, dlatego podczas każdego sprzątania skupiamy się głównie na nich, nie dostrzegając innych, mniejszych elementów. Nie ulega wątpliwości, że meble powinniśmy przecierać jak najczęściej, co najmniej kilka razy w tygodniu.

Dywany – im większy i bardziej włochaty dywan, tym więcej bakterii i większe niebezpieczeństwo dla nas. Dywan pochłania miliony roztoczy. Częste odkurzanie pozwala jedynie pozornie zwalczyć problem. Czysty dla oka dywan kryje w sobie mnóstwo niewidzialnych bakterii. Reklamowane i polecane specjalne środki bakteriobójcze i odkurzacze z dodatkowymi filtrami mogą być pomocne w walce ze szkodliwymi substancjami. Nie uchronią nas jednak całkowicie, czy zatem warto narażać się na niebezpieczeństwo?

Detale – nie co dzień bierzemy do ręki wszystkie przedmioty leżące na naszych półkach. Nie oznacza to jednak tego, że są one świeże i nie gromadzą brudu. Stojące na półkach figurki porcelanowe, ramy obrazów, książki, pluszaki, kaloryfery, wazony, także lampy wiszące, kinkiety i abażury lampek nocnych są wielkim siedliskiem roztoczy! Nie zapominajmy o nich w czasie sprzątania!

Jak zatem zaaranżować pokój alergika?

Przede wszystkim wybierzmy łóżko ze schowkiem na kołdrę, do którego codziennie schowamy pościel. Rezygnujmy raczej z kaloryferów żeberkowych – trudno jest dokładnie wytrzeć kurz pomiędzy żeberkami. Nie kładźmy dywanów albo wybierajmy małe chodniczki, które bez problemu wytrzepiemy. Jeśli zależy nam na firance w oknie, postawmy na krótką i zgrabną, całkiem zaś odrzućmy zasłony. Jeśli na co dzień zapominamy o wiszących na ścianie obrazach, zmieńmy grubą ramę na zwykłą antyramę lub zdejmijmy je całkiem. Rezygnujmy z figurek porcelanowych i sztucznych kwiatów. Książki ułóżmy w gablotce za szkłem. W suficie wmontujmy halogeny, które dobrze oświetlą pokój i zastąpią zbierające kurz żyrandole. Gadżety chowajmy do środka szuflad, nie układajmy ich na widoku. Kierujmy się minimalistyczną zasadą.