Instalacje alarmowe to dziś standard w wielu domach jednorodzinnych oraz większych budynkach. Instalacje te składają się z głównej centrali, która odbiera i interpretuje sygnały z czujników alarmowych. W sytuacji, gdy wykryje nietypowe zjawiska, uruchamia alarm, włączając tym samym zamontowane sygnalizatory odpowiadające za emitowanie dźwięku. W celu komunikowania się z centralą używa się urządzeń sterujących – manipulatorów. Dzięki nim można aktywować oraz dezaktywować system. Umożliwiają one również zapoznanie się ze wszystkimi zdarzeniami, jakie zarejestrował system. Obecnie funkcjonuje wiele różnych systemów alarmowych, które gwarantują bezpieczeństwo. Jakie są to systemy?

Rodzaje systemów alarmowych

Podstawowym elementem systemu alarmowego większości domów jest monitoring. Służy on do rejestracji obrazu poprzez kamery telewizji użytkowej, które są zamknięte w obudowie odpornej na działanie warunków zewnętrznych. Dostępne są zarówno systemy analogowe, cyfrowe, jak i te gwarantujące pełną archiwizację. Monitoring sieciowy jest najprostszy do zamontowania zwłaszcza w już wykończonych domach, ponieważ kamery komunikują się bezprzewodowo z siecią komputerową lub Internetem. Aby jednak monitoring działał poprawnie, niezbędne jest prawidłowe rozmieszczenie go. Nie należy montować kamer zbyt wysoko oraz w punktach, w których narażone będą na odblaski od silnego światła.

Inną grupą instalacji alarmowych w domu jednorodzinnym są instalacje przeciwpożarowe. System ten przeznaczony jest do wykrywania oraz sygnalizowania występującego pożaru. W razie niebezpieczeństwa powiadamia również właściwe służby do podjęcia interwencji, a także steruje przeciwpożarowymi urządzeniami zabezpieczającymi. Dzięki czujnikom pożarowym instalacje umożliwiają wykrycie pożaru w sposób automatyczny, m.in. dymu, reakcji na nagły przyrost temperatury lub przekroczenia konkretnego jej progu.

Dlaczego systemy alarmowe to dobre rozwiązanie?

Poprawnie zaprojektowany system alarmowy to jeden z niezbędnych elementów każdego budynku. Nowoczesne systemy umożliwiają szybkie wykrycie potencjalnego niebezpieczeństwa. Tego typu urządzenia nie wymagają skomplikowanej obsługi oraz wiedzy technicznej, a znacząco wpływają na poprawę komfortu życia oraz bezpieczeństwa.

Jak mówi elektryk z firmy Pi – Energa oferującej montaż systemów alarmowych: Każda, nawet najmniejsza instalacja wymaga przygotowanego wcześniej projektu. Umożliwia on stworzenie bezpiecznego oraz funkcjonalnego systemu dla użytkowników. Dobór oraz rozmieszczenie gniazd, a także punktów świetlnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instalacji to precyzyjne zajęcie, które powinien wykonywać elektryk z uprawnieniami.

Decydując się na wykonanie instalacji alarmowej w domu, zaleca się skorzystanie z oferty jedynie profesjonalnych firm świadczących takie usługi. Elektrycy posiadający wiedzę oraz doświadczenie to gwarancja wykonania instalacji działającej przez długie lata.  

Rate this post