Korzystanie z usług biur rachunkowych to praktyka powszechna wśród przedsiębiorców, szczególnie tych prowadzących małą i średnią działalność gospodarczą. Rozwiązanie to pozwala przede wszystkim zaoszczędzić mnóstwo czasu i daje poczucie bezpieczeństwa, że nasze finanse są w dobrych rękach. Jednak czy zawsze tak jest? Kiedy warto rozważyć zmianę biura rachunkowego na inne?

Obsługa niskiej jakości

Jak w każdej branży, również w rachunkowości można zetknąć się z nierzetelnością i brakiem profesjonalnego podejścia. To główny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się na zrezygnowanie ze współpracy z dotychczasowym biurem rachunkowym. Po czym poznać, że nasze biuro rachunkowe nie wywiązuje się ze swoich obowiązków w należyty sposób?

Najpoważniejszym zaniedbaniem, które powinno wzbudzić nasz niepokój jest niedotrzymywanie terminów rozliczeń – mówi przedstawiciel Biura Prawniczo-Księgowego s.c. Krystyna i Katarzyna Wawrzynek – Na drugim miejscu są notorycznie popełniane błędy w rozliczeniach. Każdy, nawet najlepszy księgowy ma prawo do takich wpadek, jeśli jednak zdarzają się one zbyt często, będzie to ze szkodą przede wszystkim dla nas – powinniśmy bowiem pamiętać, że to nasza firma ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości w rozliczeniach.

Brak kontaktu z klientem

Drugim uciążliwym mankamentem niektórych biur rachunkowych jest zaniedbywanie potrzeb klient, np. poprzez zbywanie go w sytuacjach, kiedy pojawia się problem, nie udzielanie wyjaśnień, nie odpowiadanie na pytanie, czy w ogóle brak jakiegokolwiek kontaktu. Jako klienci powinniśmy mieć możliwość skontaktowania się z naszym księgowym – jeśli biuro nam to utrudnia, powinniśmy rozważyć odejście do konkurencji.

Ograniczony zakres usług

Większość firm z czasem rozwija się, powiększa – tym samym zmieniają się jej potrzeby względem obsługi księgowej. Usługi, które są wystarczające dla przedsiębiorcy prowadzącego całkowicie niezależną, jednoosobową działalność, mogą nie pasować do potrzeb firmy zatrudniającej kilka-kilkanaście osób. Jeśli nasza firma rozrosła się i w związku z tym potrzebujemy usług związanych z zarządzaniem kadrą, a dotychczasowe biuro rachunkowe nie posiada takiej usługi w ofercie, najwyższa pora zmienić je na inne.

Przestarzały model pracy

W dzisiejszych czasach technologia cyfrowa usprawniła wiele wykonywanych przez nas zadań – dotyczy to również księgowości. Przykładem jest dostarczanie dokumentów potrzebnych do rozliczeń w formie cyfrowej. Niemniej wciąż można natknąć się na biura, które operują na fizycznych kopiach dokumentów. Jest to dość uciążliwe dla przedsiębiorcy, który musi dostarczać dokumenty osobiście lub polegać na usługach poczty. W jednym i drugim przypadku wiąże się to z niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy. Jeśli nasi księgowi nie idą z duchem czasu i nie stosują nowoczesnych metod pracy, warto rozważyć zmianę.