Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe. Dlatego ważnym zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem organizmu dziecka. Nieraz trudno jest rozpoznać jakąś chorobę, zwłaszcza jeśli chodzi o wzrok. Nie wszystkie wady są od razu widoczne. Dlatego czasem po wizycie w gabinecie okulistycznym okazuje się, że dziecko musi nosić okulary korekcyjne. W takiej sytuacji rodzice powinni wytłumaczyć dziecku dlaczego musi je nosić i jakie wynikną z tego faktu korzyści.

Samodzielny wybór oprawek

Przyzwyczajanie dziecka do noszenia okularów może się okazać trudnym i czasochłonnym procesem. Będzie wymagać od rodziców dużo cierpliwości i zrozumienia. Ważne jest, aby od samego początku nastawić dziecko pozytywnie do tego pomysłu. Im mniejsze dziecko, tym łatwiej jest je przekonać i nauczyć noszenia okularów. Pierwszym krokiem, który przyczyni się do oswojenia dziecka z okularami, jest wybór oprawek. Powinniśmy pozwolić dziecku, aby samodzielnie je dobrało. Takie okulary na pewno będą się dziecku bardziej podobać, dzięki czemu będzie je chętniej nosić. Dlatego warto wybrać się do salonu optycznego, który posiada duży i ciekawy wybór oprawek okularowych dla dzieci, np. Poloptyk. Dobrym pomysłem jest pochwalenie wybranych oprawek i ciągłe podkreślanie, że dziecko wygląda w nich ładniej i dojrzalej.

Jak przekonać dziecko do noszenia okularów?

Jeśli jednak samodzielny wybór oprawek nie jest wystarczającym argumentem, trzeba znaleźć inne sposoby na przekonanie dziecka do noszenia okularów. Możemy zwrócić uwagę na fakt, że w obecnych czasach coraz więcej dzieci nosi okulary. Wytłumaczmy dziecku, że nie będzie jedyne, a ciekawe oprawki wyróżnią go na tle rówieśników. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie całej rodziny w proces przyzwyczajania dziecka do noszenia okularów. Dziadkowie oraz rodzeństwo również powinni pochwalić wybrane przez dziecko oprawki. Warto przestrzec starszego brata lub siostrę, a także kolegów dziecka, aby nie wyśmiewali się z niego. Poprośmy ich, aby okazali mu wsparcie. Jeśli w rodzinie lub najbliższym otoczeniu dziecka jakaś osoba także nosi okulary, spróbujmy ją namówić na rozmowę z dzieckiem. Osoba ta może wyjaśnić wszystkie zdrowotne korzyści, płynące ze wspomagania wzroku. Wytłumaczy dziecku, że będzie wtedy lepiej widziało, dzięki czemu zabawa z rówieśnikami stanie się łatwiejsza i bardziej przyjemna.

Dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego optyka?

Istotnym elementem w procesie przekonywania dziecka do noszenia okularów, jest wybór odpowiedniego optyka. Duży wpływ na cały ten proces będzie miała pierwsza wizyta w gabinecie optycznym. Dobry optyk, np. z Salonu Optycznego Poloptyk, powinien indywidualnie podchodzić do każdego pacjenta, zwłaszcza do dziecka. Specjalista z odpowiednim podejściem w przystępny i zrozumiały sposób przedstawi dziecku zalety noszenia okularów. Być może jego autorytet wpłynie pozytywnie na dziecko i jego chęć noszenia okularów.

Pamiętajmy, aby nie przyzwyczajać dziecka na siłę. Warto sprawić, aby okulary stały się elementem stroju dziecka. Dzięki temu będzie je zakładało odruchowo. Po pewnym czasie trudno mu będzie bez nich normalnie funkcjonować.