W jaki sposób spędza się czas wolny w domach spokojnej starości?

Umieszczając bliską osobę w domu spokojnej starości, możemy mieć wątpliwości, czy podjęliśmy dobrą decyzję. Takie miejsca źle się kojarzą i wzbudzają opór nie tylko osoby starszej, ale i innych członków rodziny. Jednak prawdą jest, że w wielu domach spokojnej starości dni są weselsze i bardziej urozmaicone od tych spędzonych samotnie w domu. Na jakie zajęcia i sposoby spędzania wolnego czasu możemy liczyć w domach spokojnej starości?

Coś dla ciała – zajęcia ogólnorozwojowe i usprawniające.

Osoby znajdujące się w domach spokojnej starości często mają schorzenia czy urazy, które utrudniają ruch i przykuwają do łóżka. Na szczęście, znajdując się w takim miejscu, możemy liczyć na rehabilitację i zajęcia usprawniające – gimnastykę, spacery. Rodzina nie musi martwić się o zawożenie i odwożenie bliskiego – wszystkie zajęcia odbywają się na miejscu. Dzięki nim senior może szybko przywrócić sprawność w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.

Domy spokojnej starości są dostosowane do osób niepełnosprawnych, więc nawet będąc ograniczonym ruchowo, senior może swobodnie przemieszczać się po domu, odwiedzać ogród i brać udział w zajęciach – tłumaczy opiekun z Domu Seniorów Senior Residence w Katowicach Kostuchnie na osiedlu Bażantowo.

Specjalnym wariantem ruchu jest dogoterapia, gdzie pies towarzyszy seniorowi przez całe zajęcia i motywuje do wykonywania ćwiczeń. W ten sposób uwaga starszej osoby przenosi się z własnych chorób i uciążliwych powtórzeń na interakcję ze zwierzęciem.

Coś dla ducha i dla umysłu – animacja czasu wolnego.

W domach spokojnej starości możemy liczyć na wiele zajęć urozmaicających czas wolny. Niektóre z nich, to:

  • biblioterapia – przez dobór odpowiedniej literatury, seniorzy integrują się i odpoczywają,
  • muzykoterapia – na zajęciach seniorzy relaksują się do puszczanej muzyki bądź też sami ją tworzą za pomocą instrumentów czy własnego głosu,
  • arteterapia – nie potrzeba żadnych specjalnych talentów, aby na zajęciach móc rzeźbić, malować czy lepić. Zajęcia odbywają się pod opieką terapeuty, który pomaga seniorom uwolnić się od trosk, poprawić nastrój i zwiększyć samoocenę.
  • zajęcia kulinarne – gotowanie było nieodłącznym elementem życia seniorów, gdy jeszcze mieszkali we własnym domu. Powrót do tego zajęcia odejmuje lat.
  • terapia z królikami – możliwość pogłaskania radosnego zwierzaczka poprawia humor nawet tym seniorom, którzy już dawno zamknęli się na innych.
  • krąg biblijny,
  • Msze Święte.

Seniorzy znajdujący się w domach spokojnej starości z radością wyczekują na odwiedziny bliskich, jednak oni nie zawsze mogę odwiedzać swoich rodziców czy dziadków tak często, jak by tego chcieli. W takich sytuacjach zajęcia ogólnorozwojowe, terapeutyczne i rozwijające zainteresowania wypełniają czas wolny na twórczej rozrywce i pokazują starszym osobom, że pomimo chorób jesień życia może być ciekawa i radosna.

[avg] ([per]) [total] vote[s]