Mogłoby się wydawać, że pluskwy domowe to relikt przeszłości. Jednak w starszym budownictwie, a także w miejscach, gdzie występuje duże skupienie ludzi, wciąż są uciążliwym problemem. Na szczęście pluskwy domowej zagnieżdżonej w naszym mieszkaniu lub domu można pozbyć się w sposób szybki, a przede wszystkim skuteczny. Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania.

W jaki sposób poznać, że w domu lub mieszkaniu zagnieździły się pluskwy?

Na początku wyjaśnimy, że problem pluskiew domowych nie zależy od tego, w jaki sposób i jak często sprzątamy mieszkanie lub dom. To problem niezależny od nas – tego niewielkiego pasożyta możemy przynieść z hotelu, szpitala, kina, a nawet ze środków komunikacji miejskiej. Uwielbiają one wszelkiego rodzaju szczeliny: ścian i podłóg, a także spojenia mebli. Mogą zagnieździć się również w tkaninach, np. materacu łóżka. Ponieważ potrafią wędrować pomiędzy mieszkaniami (zwłaszcza w starszym budownictwie, gdzie szczelin jest zdecydowanie więcej), pluskwy mogą przywędrować do nas od sąsiadów.

Jak rozpoznać, że pojawiły się u nas w domu? Trudno je zauważyć – dorosłe osobniki osiągają wielkość 4-5 mm. Widoczne są natomiast ślady ich bytności, szczególnie ugryzienia pojawiające się na ciele. Swędzą bardziej niż ugryzienia komara i pojawiają się w miejscach szczególnie wrażliwych: na plecach, brzuchu, stopach, pomiędzy palcami, a także na twarzy, szyi, przedramionach i podudziach. Kilka swędzących ugryzień w linii prostej może świadczyć o tym, że w naszym mieszkaniu niestety zagnieździły się pluskwy domowe.

Domowe sposoby na pozbycie się pluskiew

Na początku możemy spróbować domowych sposobów na pozbycie się pluskiew. Ponieważ te małe żyjątka gnieżdżą się głównie w materacu łóżka (są aktywne w nocy), w pierwszej kolejności należy dokładnie wyprać pościel, a także w miarę możliwości sam materac. Larwy giną w ciągu kilku minut w temperaturze 45°C. Możemy również zdecydować się na pranie chemiczne, dzięki czemu pozbędziemy się nie tylko pluskiew, ale również innych drobnoustrojów.

Materac powinien zostać dokładnie odkurzony, a najlepiej wyczyszczony na mokro. Można również zastosować środek owadobójczy, aczkolwiek należy uważać na ewentualne uszkodzenia materiału lub jego toksyczność – w końcu chcemy pozbyć się wyłącznie pluskiew, a nie dodatkowo spowodować problemy zdrowotne. Naturalne środki, które mogą nam w tym pomóc, to m.in. soda oczyszczona oraz olejek z drzewa herbacianego, a także nafta, olejek lawendowy oraz spirytus denaturowany. Minus niektórych rozwiązań to zapach, który odstraszy niestety nie tylko insekty.

Dobrze jest również zlokalizować miejsce przebywania pluskiew. Nie jest to łatwe, jednak możliwe – wiemy już, że kryją się głównie w szczelinach. Miejsca, w których mogą przebywać owady, dobrze jest uszczelnić, aby nie miały możliwości wyjścia. Ich kryjówkę zdradzają odchody, które przypominają ziarenka maku oraz specyficzny zapach. Niestety, może się okazać, że domowe sposoby to za mało, aby pozbyć się kłopotliwych gości.

Dezynsekcja mieszkania lub domu – skutecznie pozbądź się pluskiew

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się pluskiew domowych jest dezynsekcja. W zależności od rodzaju owadów oraz stopnia problemu stosuje się metody mechaniczne, fizyczne, biologiczne oraz chemiczne. Warto wspomnieć, że profesjonalne środki owadobójcze są bezwzględne dla pluskiew, jednak bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych, zwierząt gospodarskich oraz dla środowiska – dlatego jeśli inne metody zawiodą, nie czekajmy i zdecydujmy się na profesjonalne usługi dezynsekcyjne, które oferuje Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji, Deratyzacji INSEKT. Tylko w ten sposób pozbędziemy się pluskiew. Problemem są bowiem nie tylko dorosłe osobniki, ale również składane przez nich jaja, z których wykluwają się kolejne owady. Dopiero pozbycie się wszystkich osobników, zarówno dorosłych, jak i tych w fazie larwalnej sprawi, że problem zniknie całkowicie.

Dlaczego pozbycie się pluskiew z mieszkania lub domu jest tak ważne?

Warto dodać, że pluskwy to nie tylko swędzące ugryzienia na ciele. Niestety te niewielkie owady roznoszą bakterie gronkowca złocistego, który może być niezwykle groźny dla zdrowia, powodować infekcje, zespół wstrząsu toksycznego, posocznicę lub zapalenie szpiku kostnego. Dlatego problemu pluskiew nie należy lekceważyć. Jeśli metody domowe okażą się nieskuteczne lub po prostu nie będziemy chcieli próbować pozbyć się zagnieżdżonych owadów samodzielnie, skorzystajmy z usług profesjonalistów.

Rate this post