Nie brudzi, można nim palić w bezobsługowym kotle klasy 5 i emituje 0% dwutlenku węgla. Pellet, bo o nim mowa, jest produkowany z naturalnych materiałów, w tym z trocin i trzciny. To ekologiczne paliwo, którego kaloryczność sięga nawet 19 MJ/kg. W efekcie długo się pali, co przekłada się na oszczędności finansowe. Ponadto pellet jest korzystny cenowo i niezwykle wygodny w magazynowaniu. W jaki sposób dokładnie powstaje?

Pellet – jak przebiega jego produkcja?

Pellet od 1993 roku z powodzeniem coraz częściej zastępuje tradycyjne formy opału. Jest jednym z niekwestionowanych liderów wśród ekologicznych i ekonomicznych paliw. To odnawialne źródło energii, które powstaje z trocin, zrębków, słomy oraz wszelkich innych pozostałości po obróbce drewna. Produkuje się go nie tylko z odpadów drzewnych, w tym liściastych i iglastych, ale też rolniczych oraz roślinnych. Właśnie dzięki temu dobry pellet należy do grona bezpiecznych dla środowiska opałów.

Pellet drzewny powstaje z mocno rozdrobionego drewna, formowanego w drobniejsze granulki pod wpływem wysokiego ciśnienia. Tworzą one spoistą strukturę, odporną na zniszczenia w trakcie transportu i magazynowania. Produkcja przebiega z użyciem specjalistycznych urządzeń, w tym podajników, młynów bijakowych, separatorów, specjalnych pieców oraz suszarni. Wiele etapów jest zautomatyzowanych, dzięki czemu produkcja pelletu przebiega jeszcze szybciej.

Zmielone i wysuszone trociny ulegają końcowemu zagęszczeniu, a gotowe granulki są przygotowywane do ostatecznych badań. Pellet zostaje poddany końcowym kontrolom, takim jak analiza jego wilgotności. Specjaliści pakują gotowy materiał w pojemne worki, z których z łatwością można przesypać opał do pieca.

W czym tkwi przewaga pelletu nad innymi formami opału?

– Pellet to ekologiczny materiał, jeden z tych które emitują najmniej tlenku siarki i azotu oraz pyłów zawieszonych do środowiska. Jest nie tylko bezpieczny dla natury i ludzi, ale też cechuje go duża wydajność dzięki zawartości żywicy. Spalony pellet generuje nieznaczną  ilość popiołu, który można wykorzystać jako ekologiczny nawóz na przykład do ogródka – mówi specjalista z firmy PPHU Piórki.

Pellet idealnie nadaje się do kotłów klasy 5, wyposażonych w podajnik automatyczny. Takie piece są praktycznie bezobsługowe, zazwyczaj wystarczy tylko raz na kilka dni dosypać do nich opału. Warto więc zainwestować w nowoczesny kocioł oraz dobrej jakości pellet – wiąże się to nie tylko z dbałością o środowisko, ale też oszczędnościami i prawdziwym komfortem.

Rate this post