Blaty wykonane z kamienia mają liczne zalety, do których zaliczają się wysoka estetyka, trwałość oraz odporność na różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Jednak nawet najmniej chłonny spośród wszystkich kamieni granit wymaga drobnych zabiegów pielęgnacyjnych. Radzimy w jaki sposób pielęgnować kamienne blaty, aby jak najdłużej cieszyły oko swoim pięknem.

Zalety blatów kamiennych

Blaty kuchenne wykonane z kamienia to jedne z najpiękniejszych blatów, jakie można dostać na rynku. Są wyjątkowo eleganckie i bardzo odporne na wiele czynników, w tym na temperaturę, plamy i zarysowania. Jednak, aby jak najdłużej wyglądały pięknie, trzeba je pielęgnować w odpowiedni sposób.

-Kamienne blaty najczęściej produkuje się z granitu lub marmuru, ponieważ te kamienie są nie tylko najbardziej efektowne, ale też najbardziej wytrzymałe. Warto jednak pamiętać że szczególnie blaty marmurowe wymagają uważnej eksploatacji i pielęgnacji. Przed podjęciem decyzji o  wyborze rodzaju kamienia na blat należy się zastanowić na jakie zagrożenia będzie narażony i dobrać odpowiedni rodzaj zabezpieczenia i pielęgnacji.

– radzi ekspert reprezentujący firmę GRANIMEX.

Jak pielęgnować blaty kamienne?

Aby nasz blat kuchenny z kamienia służył przez długie lata i cały czas wyglądał równie elegancko, warto stosować się do kilku zasad dotyczących jego pielęgnacji:

  • najważniejsza jest regularna impregnacja (raz w roku) – impregnacja zmniejsza chłonność blatu, dzięki czemu wszelkie zanieczyszczenia, takie jak np. rozlany tłuszcz, nie wnikają w powierzchnię blatu; ponadto, dzięki impregnacji blat jest łatwiejszy w czyszczeniu,
  • do czyszczenia blatów marmurowych nie wolno używać środków zawierających kwasy – takie specyfiki mogą uszkodzić poler na powierzchni blatu, przez co kamień matowieje, a tym samym jest bardziej podatny na uszkodzenia i gorzej wygląda; kwasy najczęściej znaleźć można w środkach do usuwania osadu wapiennego, zamiast nich lepiej wybrać preparaty o odczynie 7-9 pH,
  • unikać wybielaczy, takich jak mleczka i płyny z chlorem – mogą odbarwić blat, szczególnie szkodliwe są dla blatów marmurowych,
  • zrezygnować z mycia blatów płynami do mycia szyb, środkami do czyszczenia armatury, preparatów do czyszczenia mebli oraz wszelkich specyfików, które mają w składzie oleje silnikowe,
  • jak najszybciej usuwać wszelkie powstające plamy – rozlane wino,  mocna, czarna herbata czy kawa nie zniszczy nawet blatu marmurowego, o ile szybko zostanie  usunięta (po kilkunastu godzinach mogą pozostawić trwałe przebarwienia).

Jak widać, pielęgnacja blatów kamiennych nie jest trudna  ale wymaga pewnej wiedzy. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest tu systematyczność. Stosując się do powyższych rad sprawisz, że twój blat będzie przez długie lata wyglądał jak nowy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]