Urządzając dom, warto zadbać nie tylko o odpowiednie dobranie elementów wyposażenia, takich jak meble i dodatki, ale też właściwe dopasowanie kolorów. To one mają duży wpływ na komfort życia. Niewłaściwie wybrane sprawiają, że domownicy czują się „niewygodnie” we własnych wnętrzach. Wielu zrzuca winę na nieodpowiednią aranżację, w której niekoniecznie tkwi sedno problemu. Czym kierować się przy doborze barw? Sprawdź poniżej.

Jasna kolorystyka – w jakich wnętrzach ją zastosować?

Jasne kolory nadają wnętrzom spokojnego charakteru – sprawdzają się świetnie w sypialniach, pokojach dziecięcych, ale też niewielkich pomieszczeniach. Obejmują one nie tylko popularną czystą biel, ale też beże czy wszystkie pastelowe odcienie popularnych barw.

Ich zastosowanie wymaga umiejętnego dopasowania dodatków. Tonacja powinna być zbliżona do wybranej kolorystyki, choć dobrze sprawdzą się też w kontrastowych połączeniach. Wyraziste akcesoria pozwalają wprowadzić do wnętrz energię

wyjaśnia ekspert z firmy Kreatywne Wnętrze.

Wspomniana już biel odgrywa bardzo ważną rolę. Najczęściej jest wykorzystywana do malowania sufitów – takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Wpadające światło odbijając się od białej powierzchni, skutecznie doświetla resztę pokoju.  Warto również pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrza, zwłaszcza jeśli zostaje zachowana zasada ciągłości, tj. podłoga, ściana i sufit są jasne.

Ciemne barwy we wnętrzach – sposób na elegancję

Dość popularnym rozwiązaniem są także farby do wnętrz w ciemnej kolorystyce. Odpowiednie ich dopasowanie pozwala nadać pomieszczeniu elegancki, ale spokojny charakter. Zielenie czy brązy połączone z jasnymi dodatkami wprowadzą poczucie skupienia i intymności. Z tego też względu są polecane do wykorzystania w gabinetach czy bibliotekach. Z kolei fiolety i czerwienie coraz częściej można spotkać w sypialniach, gdyż pozwalają wprowadzić urokliwy nastrój i dodać prywatności wnętrzom.

Wybierając jednak ciemne kolory, należy pamiętać, by nie zdominowały wnętrza. Ich niewłaściwe dopasowanie nie tylko przytłoczy domowników, ale też sprawi, że przebywanie w nich nie będzie przyjemne i komfortowe. Chcąc uniknąć tego problemu, warto łączyć ciemne barwy z jasnymi, bądź też skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się projektowaniem wnętrz. Decydując się na ciemniejsze ściany, dobrze postawić na jasne dodatki w postaci mebli, tekstyliów czy nawet okładzin ściennych.

Poza jasnymi i ciemnym kolorami dużą popularnością cieszą się wyraźne, intensywne barwy. Wykazują one silne oddziaływanie na emocje, stąd też należy stosować je z ogromną ostrożnością. Specjaliści wyjaśniają, że żółcie i zielenie dodają energii, a z kolei czerwienie wzmagają apetyt, dlatego sprawdzą się w kuchni. Uspokajająco z kolei działa niebieski, który może być użyty w sypialni.

Rate this post