Gromadzenie deszczówki staje się coraz bardziej powszechne, jest to bowiem prosty sposób na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem wody, ale przede wszystkim także metoda na wtórne, ekologiczne wykorzystanie wody opadowej. Najczęściej jest ona używana do podlewania ogrodu, mycia samochodu czy nawet podłogi w domu. Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na gromadzenie deszczówki na działce!  

Zbiorniki na deszczówkę – najpopularniejsza metoda gromadzenia wody opadowej

Zbiorniki na deszczówkę to specjalnie zaprojektowane pojemniki, które gromadzą wodę pochodzącą z opadów deszczu. Najczęściej są one przymocowane bezpośrednio do rynny, a dzielą się na dwa rodzaje: naziemne i podziemne. Zbiorniki znajdujące się pod ziemią z powodzeniem można ze sobą połączyć, tworząc jedną, dużą konstrukcję. Te naziemne z kolei przypominają swoim kształtem beczkę, jednak duży wybór wariantów kolorystycznych umożliwia dopasowanie ich do estetyki i charakteru otoczenia.

Pojemność zbiorników na deszczówkę może wahać się od 1200 aż do 8000 litrów. Wybór rozmiaru zależy m.in. od indywidualnego zapotrzebowania na wodę opadową oraz parametrów instalacji wodnej. Każdy z nich wykonany jest z trwałych materiałów – takich, jak polietylen – które gwarantują szczelność i umożliwiają wieloletnią eksploatację.

Alternatywne metody gromadzenia deszczówki

Choć zbiorniki na deszczówkę są najpopularniejszą metodą gromadzenia wody opadowej, do jej magazynowania można wykorzystać posiadane już na działce przedmioty. Są to m.in. betonowe lub plastikowe, nieużywane pojemniki na ścieki. Jak mówi nasz rozmówca, specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z Łodzi:

Pojemniki na szambo mogą z powodzeniem być wykorzystywane do gromadzenia deszczówki. Cechuje je m.in. duża pojemność oraz wytrzymałość, a materiały, z których są wykonane, wyróżnia bardzo duża szczelność, która ma kluczowe znaczenie przy konstrukcjach tego typu.

Wyjątkowo prostą metodą na wtórne użycie wody opadowej jest także gromadzenie jej w przydomowych stawach lub oczkach wodnych. Ich dno należy wyłożyć specjalną folią ogrodniczą lub gliną, która zapewni szczelność. Warto jednak pamiętać o tym, aby w czasie intensywnych ulew monitorować poziom wody w zbiorniku.

Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta z roku na rok, dlatego też gromadzenie wody opadowej stało się już standardem. Warto więc zainwestować w instalację zbiornika na deszczówkę – niezależnie od tego, czy będzie to produkt sklepowy, czy też stary pojemnik na szambo.   

Rate this post