Okna z PCV stały się popularne dzięki temu, że w porównaniu do starych okien drewnianych były tańsze, łatwiejsze w wyprodukowaniu i przy tym bardzo funkcjonalne. Z biegiem lat pojawiały się nowe technologie podwyższające ich parametry. To wszystko sprawiło, że plastik to najczęściej używany materiał do produkcji stolarki okiennej. W tym artykule przeczytasz, dlaczego jest taki funkcjonalny.

Alternatywa dla okien drewnianych

Tradycyjnym materiałem, z którego wykonuje się stolarkę okienną, jest drewno. Jednak koszty takich okien są dość wysokie. Drewno to materiał naturalny, który wolno się odnawia. Jeśli taka stolarka ma przez lato dobrze się prezentować i bez problemu działać, trzeba ją regularnie pielęgnować. Stolarka w starych oknach po wielu latach użytkowania skręcała się i rozsychała, co powodowało duże nieszczelności. W porównaniu do nich okna PCV były bardzo szczelne i do tego tanie.

Specjalista z firmy Nowbud-Klimczyk w Radomsku mówi: Plastik gorzej przewodzi ciepło niż drewno, dlatego zaczęto stosować systemy komorowe. Z jednej strony wzmacniają one konstrukcję okna, a z drugiej poprawiają termoizolacyjność. Największą popularnością cieszą się okna pięciokomorowe, które wykazują dobry stosunek parametrów do ceny.

Wieloletnia wytrzymałość przy minimalnej konserwacji

Do produkcji okien PCV częściowo wykorzystuje się regranulat powstały z surowców wtórnych. Ramy są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, promienie słoneczne, czynniki chemiczne i biologiczne, a także na ogień. Chronią wnętrze przed rozwojem pleśni i grzybów. Są także bardzo łatwe w czyszczeniu. Wystarczy co pewien czas je przecierać wilgotną ściereczką. Nie wymagają konserwacji takiej jak okna drewniane. Trzeba je tylko utrzymywać w czystości oraz co pewien czas sprawdzać, czy uszczelki są w dobrym stanie, a okucia są nasmarowane. Jest to więc niewielki wysiłek, który poskutkuje wieloletnią funkcjonalnością, szczelnością i świeżym wyglądem. Okna plastikowe są bardzo wytrzymałe i nie ulegają wyprężeniom tak, jak może to się wydarzyć ze stolarką drewnianą. Wykazują także wysoki współczynnik dźwiękoszczelności.

Duży wybór pod względem parametrów i estetyki

Współczesny rynek dysponuje modelami okien o bardzo różnorodnych parametrach. Bez problemu znajdziemy okna plastikowe, które będą lepiej izolowały ciepło lub hałasy docierające z ulicy. Możemy także nabyć produkty o zwiększonej odporności na włamanie. Pokaźny wybór mamy także w kwestii estetycznej. Najpopularniejszym kolorem stolarki PCV jest biały. Okna w tej barwie świetnie się wpasowują zarówno w elewacje, jak i aranżacje pomieszczeń, a do tego nie nagrzewają się od słońca. Można jednak zdecydować się na inny kolor. Przeważnie producenci oferują kilka najczęściej wybieranych barw, lecz na zamówienie dostępne są inne kolory z palety RAL. Producenci oferują także modele dwukolorowe. Są również ramy PCV, które imitują naturalne drewno. Stwarza to kompromis między wyglądem zewnętrznym a wewnętrznym. Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze okien jest cena. Okna plastikowe znajdziemy w bardzo różnych przedziałach cenowych, lecz przeważnie nie przekraczają cen okien drewnianych lub aluminiowych o podobnych parametrach.

Rate this post