Szamba betonowe cieszą się dużą popularnością ze względu na liczne zalety, np. wytrzymałość, niską cenę oraz duży wybór zbiorników o różnych wymiarach. Szamba z betonu są łatwe w obsłudze – nie wymagają skomplikowanej eksploatacji. Wiele osób zastanawia się jednak nad kwestią użytkowania szamba w okresie zimowym. Jak korzystać z szamba betonowego w zimie?

Eksploatacja szamba betonowego w zimie

Użytkowanie szamba betonowego w zimie nie różni się prawie niczym od pozostałych pór roku. Najczęściej spotykana wątpliwość dotycząca eksploatacji szamb w czasie niskich temperatur dotyczy kwestii ewentualnego zamarzania zawartości. Łatwo sobie wyobrazić przykre konsekwencje takiego zdarzenia – mogłoby dojść do uszkodzenia zbiornika lub rozszczelnienia szamba. Na szczęście szambo betonowe nie zamarza w zimie, nawet wtedy, gdy przez dłuższy czas utrzymują się temperatury ujemne. Wynika to z prostej zależności: ścieki odprowadzane z budynku podlegają w zbiorniku procesowi fermentacji, podczas którego wydzielane jest ciepło. Stały dopływ nieczystości do zbiornika zapewnia powtarzalność cyklu, w związku z czym w środku szamba panują zawsze dodatnie temperatury. W przypadku opadów śniegu wystarczy regularnie oczyszczać wylot wentylacji, aby nie doszło do zablokowania otworów i nagromadzenia toksycznych gazów.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której szambo betonowe nie jest używane przed dłuższy czas w trakcie zimowych miesięcy. Należy pamiętać o opróżnieniu zbiornika przed planowanym dłuższym wyjazdem lub np. na działkach rekreacyjnych, z których korzysta się latem. Brak dopływu nieczystości może bowiem spowodować zamarznięcie zawartości zbiornika.

Prawidłowy montaż szamba a ujemne temperatury

Kluczowe znaczenie dla bezpiecznej eksploatacji szamba betonowego w zimie ma prawidłowy montaż zbiornika oraz rury odprowadzającej nieczystości z budynku. Warto zatem zlecić montaż szamba betonowego specjalistom, np. z firmy produkującej szamba, takiej jak Pablox. Zarówno zbiornik, jak i rura kanalizacyjna muszą być zamontowane odpowiednio głęboko – poniżej poziomu przemarzania gruntu. W Polsce głębokość przemarzania gruntu wynosi ok. 100 cm. Równie ważne jest poprowadzenie rury z kanalizacji z zachowaniem spadku, który gwarantuje sprawne spływanie nieczystości do zbiornika, a także wybranie rury o odpowiednio dużej średnicy. W przypadku ujemnych temperatur ścieki nie będą zatrzymywać się w rurze, co wyeliminuje ryzyko przestoju i zamarzania.

Rate this post