Powstawanie zanieczyszczeń na elewacjach budynków w naszych warunkach pogodowych i przy stanie powietrza w Europie jest nieuniknione. Niestety doskonale dostrzegamy to przede wszystkim na obiektach nowych lub odnowionych, które pokryte są tynkami. Elewacje w nowoczesnym budownictwie wykonywane są z przeróżnych materiałów. A czy istnieje jakaś uniwersalna metoda czyszczenia elewacji? – W naszym artykule postaramy się przekonać, że owszem. W dodatku rozwiązania, do których dotarliśmy, radzą sobie z zanieczyszczeniami znacznie bardziej zaawansowanymi niż te powstające w sposób naturalny.

Sodowanie – uniwersalna metoda czyszczenia elewacji budynków i nie tylko

Jak sugeruje nam sama nazwa procesu, sodowanie to czyszczenie z wykorzystaniem sody oczyszczonej, inaczej wodorowęglanu sodu o wzorze NaHCO3. Soda oczyszczona ma odczyn słabo alkaliczny, w związku z czym w wielu reakcjach zachowuje się jak słaba zasada – dlatego sodowanie jest bezpieczną metodą czyszczenia powierzchni z różnych materiałów, w tym z metalu. Jak wspomnieliśmy we wstępie, elewacje w nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykonywane są z przeróżnych materiałów, a właściwie ich połączeń. Nikogo nie dziwi minimalistyczny, surowy obiekt z częścią elewacji wykonanej z drewna, czy wręcz odwrotnie – przytulny domek w klasycznym stylu z elementami elewacji wykonanej ze stali nierdzewnej, okładzin z żywic elastycznych, czy kamiennych płyt. Sodowanie jest bezpieczne zarówno dla drewna, jak i stali nierdzewnej, kamienia, okładzin z różnych materiałów syntetycznych, plastiku, szkła itd.

Skuteczne, bezpieczne i do tego ekologiczne czyszczenie elewacji

Więcej o sodowaniu opowiadają nam fachowcy z firmy SodaBlast24.pl z Warszawy. Sodowanie elewacji, jak i innych nawierzchni, jest wyjątkowo skuteczne, ponieważ do czyszczenia wykorzystuje się przede wszystkim nowoczesne maszyny, jak SodaBlaster. To maszyny mobilne, wygodne w użytkowaniu, które wyrzucają czyściwo z prędkością aż 965 km/h – trzykrotnie większą niż w tradycyjnych piaskarkach. Są w stanie usunąć nawet graffiti z elewacji budynku. Czyszczenie elewacji metodą sodowania jest bezpieczne, ponieważ wykonywane jest wyłącznie przez profesjonalnych operatorów. Jest bezpieczne dla otoczenia i środowiska, przy czym jest również ekologiczne: soda to czyściwo, które nie wykazuje niekorzystnego wpływu na zdrowie człowieka, środowisko naturalne, a do tego pozostałości sody można bardzo łatwo spłukać czystą wodą. Bez wątpienia sodowanie jest więc doskonałą alternatywą do czyszczenia detergentami.

Rate this post