Zorganizowanie domowej siłowni to doskonały sposób, by zmotywować się do regularnych treningów. Nie każdy z nas jest zwolennikiem ćwiczenia wśród innych osób – powodów może być bardzo wiele. Bardzo zatłoczona, popularna siłownia, to często oczekiwanie na zwolnienie sprzętu, który nas interesuje, czy brak możliwości ćwiczenia w takiej kolejności, jaką sobie ustaliliśmy. Malutkie, osiedlowe siłownie, to z kolei miejsca, w których przeważnie gromadzą się znający się nawzajem mężczyźni – miejsca niechętnie odwiedzane przez kobiety, które w takim towarzystwie mogą czuć się niekomfortowo. Domowa siłownia daje nam możliwość ćwiczenia o dowolnej porze, dokładnie tyle czasu, ile na trening potrzebujemy. Co prawda ćwiczyć można, nie mając nic poza siłą własnych mięśni i wolną przestrzenią (świetny przykład – joga), jednak wyposażona domowa siłownia daje więcej ciekawych opcji treningowych. Jak urządzić domową siłownię za niewielkie pieniądze? – Podpowiadamy, jakie przykładowe zestawy sprzętu treningowego możemy sobie zafundować bez znacznego obciążania budżetu.

Domowa siłownia za kilkaset złotych

Dla osoby, która preferuje ćwiczenia siłowe, doskonałym rozwiązaniem na początek będzie zakup ławeczki do treningów i hantli. Najprostszą ławeczkę możemy kupić już za niecałe 150 zł, a hantle to zakup rzędu kilkudziesięciu-kilkuset złotych. Wszystko zależy od ciężaru sprzętu i rodzaju: więcej zapłacimy za dwa gryfiki i zestaw ciężarów, którymi możemy regulować obciążenie, np. 40 kg podzielone na 16 sztuk obciążeń kulturystycznych, niż za dwa zespolone hantle, 2×20 kg. Pierwsza opcja jest jednak lepszym rozwiązaniem, bo pozwala nam ćwiczyć na różne sposoby. Zamiast hantli możemy zdecydować się na gryfy i obciążenia – wszystko zależy od naszych preferencji. Dla osoby, która preferuje ćwiczenia fitness, podstawowym wyposażeniem może być step do aerobiku. Najprostszy kupimy już za około 100 zł. Kolejne ciekawe rozwiązanie w niskiej cenie to steper ze specjalnymi linkami, którymi możemy ćwiczyć także ręce.

Domowa siłownia dla osoby bardziej zaawansowanej

Jeśli zwolennika ćwiczeń siłowych interesuje bardziej zaawansowany sprzęt niż hantle lub gryf z obciążeniem, warto przyjrzeć się atlasom kulturystycznym. Solidny atlas polskiego producenta możemy kupić już w cenie około 700 zł – mówi nam przedstawiciel właściciela SklepSportowy.pl, firmy PROSPORT z Dzierżoniowa. W takiej cenie dostaniemy solidny, jednostanowiskowy atlas kulturystyczny, który świetnie sprawdzi się w domowej siłowni. Stos obciążeń to na przykład 45 kg, przy czym dzięki zastosowaniu systemu przełożenia linek, maksymalny ciężar podczas ćwiczeń będzie wynosić aż 90 kg. Zwolennik ćwiczeń fitness może z kolei zaopatrzyć swoją domową siłownię w rowery treningowe, orbitreki, bieżnie, czy ławeczki wioślarskie. Sprzęt do domowej siłowni nie musi być więc potężnym wydatkiem, co więcej, może nam się zwrócić już po kilku miesiącach rezygnacji z karnetów do siłowni na mieście.