Kotłownia to pomieszczenie, które znajduje się w każdym domu. Jednak większość osób nie przykłada większej uwagi podczas jej urządzania. Jest to ogromny błąd, ponieważ kotłownia powinna być pomieszczeniem funkcjonalnym, nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się podczas urządzania domowej kotłowni.

Usytuowanie kotłowni

Na etapie projektowania pomysłodawca projektu danego domu umiejscawia kotłownię zgodnie z prawnymi wymaganiami zapewniającymi bezpieczeństwo. Najczęściej jest to piwnica lub parter domu. Umiejscowienie kotłowni w domu powinno być również uzależnione od rodzaju pieca, który będzie odpowiedzialny za ogrzewanie w budynku. Przykładowo w przypadku pieców na gaz płynny, kotłownia nie może być umiejscowiona poniżej poziomu terenu. Z kolei piec na paliwa stałe powinien być zlokalizowany właśnie w pomieszczeniach umiejscowionych niżej, czyli w piwnicy.

Wymiary pomieszczenia

Wielkość kotłowni nie powinna być przypadkowa. Wymiary pomieszczenia muszą być odpowiednio dostosowane do pieca grzewczego w danym domu.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Gralanta zajmującej się projektowaniem oraz montażem instalacji grzewczych: Wysokość pomieszczenia pełniącego funkcję kotłowni w domu nie może być niższa niż 2,2m oraz 1,9m w przypadku budynków już wybudowanych. Ponadto, budując kotłownię należy korzystać wyłącznie z materiałów niepalnych. Fundament, na którym będzie znajdować się piec musi mieć wysokość co najmniej 5cm. Dodatkowo należy zachować odstępy między kotłem a powierzchnią ścian odpowiednio: 0,7m od tyłu urządzenia oraz po 1m z każdego boku i co najmniej 2m przed piecem.

Zachowanie takich wytycznych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Co więcej, dostęp do kotła grzewczego powinien być swobodny, aby w razie awarii bądź przeglądów można było bez problemu do niego dotrzeć.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kotłownia to pomieszczenie, które wymaga szczególnego wykończenia. Oznacza to, że podłogi oraz ściany powinny być pokryte materiałami ognioodpornymi, jak blacha czy beton. Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, której otwór powinien mieć nie mniej niż 200 cm³ powierzchni. Musi również zostać zamontowany na odpowiedniej wysokości oraz w żadnym wypadku nie może być zamykany.

Wykańczając kotłownię nie wolno zapominać o wybraniu odpowiednich drzwi wejściowych. Drzwi powinny być ognioodporne oraz posiadać szerokość minimum 80 cm. Ważną informacją jest to, że drzwi prowadzące do kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz. Szczegółowe wymagania odnośnie warunków montażu kotłów acv znajdują się w dołączonych instrukcjach. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta, a w razie wątpliwości co do poprawności pracy urządzenia, wezwać specjalistów.

Rate this post