Funkcjonalnie wykończona domowa garderoba jest marzeniem wielu kobiet, ale nie tylko. Garderoby już od wielu lat coraz częściej zastępują w domach i mieszkaniach wielkie szafy przesuwne i ciężko się temu dziwić. Poświęcenie jednego, niewielkiego pomieszczenia na umieszczenie w nim garderoby jest doskonałym pomysłem. W naszym artykule podpowiadamy w jaki sposób stworzyć garderobę, która w pełni będzie odpowiadała naszym wymaganiom.

Dlaczego warto mieć garderobę?

Wiele osób kupując nowy dom lub mieszkanie często się zastanawia, czy decydować się na umieszczenie w nim kilku szaf do przechowywania ubrań, czy może jednak warto poświęcić jest trochę przestrzeni na stworzenie oddzielnej garderoby. Z naszego punktu widzenia, decyzja o budowie garderoby jest zdecydowanie lepsza. Takie pomieszczenie nie musi bowiem być szczególnie duże. Aby było całkowicie funkcjonalne i umożliwiało umieszczenie w nim większości naszych ubrań, wystarczy przestrzeń o wielkości mniej więcej 2 m2. Oznacza to, że np. jeżeli kupujemy mieszkanie z łazienką i oddzielną ubikacją, możemy spokojnie zrezygnować z tej drugiej, i umieścić w uzyskanym pomieszczeniu dodatkową przestrzeń do przechowywania ubrań. Niektórym osobom może się to wydawać stratą jednego pomieszczenia, jednak pomyślmy o tym, ile dzięki temu zaoszczędzimy miejsca w pokojach. Brak wielkiej szafy w sypialni lub mniejszej w salonie sprawi, że dzięki temu uzyskamy więcej przestrzeni np. na regały z książkami, czy elementy wystroju.

Meblujemy garderobę

Meblując garderobę, czyli w sumie stosunkowo niewielkie pomieszczenie, musimy pamiętaj o tym, żeby maksymalnie wykorzystać w nim każdy kawałek przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabudowa garderoby wykonana na wymiar. Najważniejszymi elementami każdej garderoby są półki, szuflady oraz drążki do wieszania koszul, marynarek, kurtek czy sukienek. Wszystkie te elementy będą umieszczone w znajdujących się na trzech ścianach gablotach. Głębokość tych gablot nie może być mniejsza niż ok. 60 cm. W przeciwnym razie będziemy mieli problem z umieszczaniem w nich bardziej masywnych ubrań.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Agal Meble w Szczecinie, która oferuje swoim klientom usługi wykonywania mebli na wymiar: Wykonywanie planu garderoby rozpoczynamy od podjęcia decyzji na temat ilości i wysokości drążków. Weźmy przy tym pod uwagę, że drążki na koszule nie muszą być umieszczone tak wysoko (wystarczy mniej więcej 100 cm wysokości), jak te na płaszcze czy zimowe kurtki (około 150 cm wysokości). Po ustaleniu rozmieszczenia drążków można przystąpić do umieszczania innych elementów wyposażenia garderoby, tzn. półek i szuflad. Warto mieć kilka półek i szuflad umieszczonych nisko i kilka wysoko. W tych wyżej będziemy przechowywać rzeczy sezonowe, do których w określonych porach roku nie musimy mieć dostępu, czyli np. zimą letnie sukienki, koszulki, natomiast latem grube swetry, bluzy, szaliki i czapki.

Jeżeli nasza garderoba jest nieco większa niż wspomniane wyżej 2 m2, warto jest w niej umieścić także regalik z pułkami do przechowywania butów. Da nam to więcej komfortu oraz pozwoli na zaoszczędzenie jeszcze większej ilości miejsca w innych pomieszczeniach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]