Pokrycie dachu to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Od zastosowanego materiału i jakości wykonania usługi będzie zależał nie tylko wygląd budynku, ale także jego szczelność, a co za tym idzie utrzymanie odpowiedniej temperatury w środku. Warto znaleźć doświadczoną firmę dekarską, która wykona dach solidnie, dzięki czemu przetrwa dekady. Sprawdź, jak przebiega proces układania dachówek.

Krok 1: Wybór dachówki

Wybór rodzaju dachówki jest niezwykle istotny. W końcu to częściowo od jej jakości zależy trwałość naszego dachu. Aktualnie w branży dekarskiej mamy szeroki wybór pokryć dachowych. Nadal popularne są dachówki ceramiczne i cementowe, ale coraz większą popularność zdobywają także blachodachówki. Wybierając odpowiednie pokrycie dachu, trzeba wziąć pod uwagę jego kształt, wielkość i ciężar dachówek, a także kolor i rodzaj wykończenia. W końcu dach jest poniekąd wizytówką domu. Ważne jest także to, aby przeanalizować lokalizację budynku oraz warunki atmosferyczne, jakie występują na tym terenie.

Gdy dachówka zostanie wybrana, firma zajmująca się jej montażem, powinna wyliczyć cenę wykonania pokrycia dachowego, aby ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Warto zamówić materiały dopiero po konsultacji ze specjalistami, ponieważ to oni wiedzą, ile materiału będzie potrzebne.  

Krok 2: Przygotowanie podłoża do montażu

Po odebraniu materiałów przez firmę dekarską można przejść do przygotowania konstrukcji pod montaż. Ekspert z firmy dekarskiej Dach Holding TopDACH tłumaczy:

„Na początku wykłada się membranę termoizolacyjną, którą przyczepia się do drewnianej więźby dachowej za pomocą takera, a w kolejnym kroku oblicza się rozmieszczenie dachówek. Aby zrobić to poprawnie, należy wyciągnąć kilka dachówek z różnych zestawów i ułożyć je w podwójnym szeregu. Następnie dachówki należy ułożyć w taki sposób, aby ich zamki zazębiały się”.

Dzięki temu można obliczyć średni rozstaw łat, które przybija się w zaznaczonych odległościach. Jeśli krok ten zostanie wykonany niepoprawnie, łaty będą zbyt ciasne lub ułożone zbyt daleko od siebie, co będzie widoczne oraz wpłynie na trwałość dachu. 

Krok 3: Montaż dachówki

Zanim nastąpi montaż samej dachówki, do połaci dachowej trzeba przymocować kratkę okapową i pas nadrynnowy. Dzięki temu woda z dachówki będzie mogła spływać do koryta, a następnie spływać rynną na ziemię. Kolejnym krokiem jest przybicie grzebienia okapowego, który ma za zadanie uniemożliwić ptakom, gryzoniom i owadom przedostawanie się pod połać dachu oraz zabezpiecza przed wiatrem. Jeśli dach ma jakiekolwiek załamania, przed zamontowaniem dachówki, konieczne jest przymocowanie rynien koszowych, którą znajdują się między dwiema połaciami.

Po przygotowaniu tych elementów specjaliści przechodzą do instalacji samego pokrycia dachowego. Dachówkę układa się od okapu w górę, zaczynając od dachówek skrajnych, nakładając jedną na drugą. Mocowanie ich można wykonać za pomocą wkrętów, spinek lub klamerek. Pokrycia przy skosach, oknach i kominie, należy dokładnie dociąć. Ostatnim krokiem jest odbiór pokrycia dachowego przez klienta, podczas którego podpisuje się protokół, a dach objęty zostaje gwarancją.