Dla jednych najukochańsze stworzenia na świecie, dla innych – okrutni i wyrachowani drapieżnicy. Koty należą do najpopularniejszych zwierząt domowych i od lat konkurują z psami o sympatię człowieka. Koronnym argumentem przeciwników kotów jest to, że są to zwierzęta pozbawione uczuć, oschłe, flegmatyczne. Niekiedy nawet odczytuje się ich niechęć do nauki jako oznakę niskiej inteligencji. Okazuje się jednak, że koty posiadają bardzo głębokie uczucia – po prostu okazują je w mniej oczywisty dla nas sposób.

Koty indywidualiści

Mówi się, że koty chadzają własnymi ścieżkami. Są nieprzewidywalne i tajemnicze, nigdy nie możemy się spodziewać ich reakcji. W przeciwieństwie do psów bardzo trudno je czegokolwiek nauczyć. Z tych właśnie przyczyn zasłużyły one na miano zimnych i obojętnych. Nie jest to do końca prawdą. Tak samo jak psy moglibyśmy porównać to bardzo wylewnych i szczerych ekstrawertyków, tak koty są w tym równaniu introwertykami. Nie znaczy to, że nie posiadają uczuć, lecz że jedynie skrywają je bardzo głęboko w sobie. A kiedy już je okazują, to ze zdumiewającą mocą. W roku 2014 internet obiegło nagranie, na którym kotka Tara ratuje dziecko swojego właściciela przed atakiem psa. Innym słynnym przypadkiem był Toldo, który przez ponad rok codziennie odwiedzał grób swojego właściciela, za każdym razem przynosząc ze sobą drobne znalezione przedmioty jako podarki. Wiele również było przypadków, w których koty alarmowały domowników o niebezpieczeństwach, np. pożarach. Jak zatem widać nie tylko psy są skłonne do wielkiej miłości i lojalności wobec najbliższych im ludzi.

Dlaczego kot mruczy?

Powszechnie uważa się, że kocie mruczenie to sygnał, że zwierzę odczuwa przyjemność i się cieszy. Jest to pogląd uzasadniony, gdyż zazwyczaj słyszymy ten przyjemny dźwięk podczas pieszczot zwierzęcia lub gdy damy mu jeść. Zdarza się jednak również, że koty mruczą w zgoła innych sytuacjach – kiedy są chore, ranne lub umierające. Czy to świadczy, że ból i cierpienie sprawiają zwierzęciu przyjemność? Oczywiście nie – powody, dla których koty naprawdę mruczą są nieznane, podejrzewa się jednak, że charakterystyczny odgłos i rytm pomaga im się uspokoić. Z tego samego powodu często mruczą samice opiekujące się swoimi młodymi – dzięki temu kocięta czują się bardziej bezpieczne.

Koty potrafią odwdzięczać uczuciem naszą troskę o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego zasługują na najlepszą opiekę medyczną w razie chorób i wypadków. Lecznica weterynaryjna Agro-Wet w Suwałkach w profesjonalny sposób zajmie się dolegliwościami trapiącymi naszych milusińskich.