Każdy pragnie czuć się bezpiecznie w swoim własnym domu. Dużo większy mamy komfort, gdy nasze mieszkanie jest ubezpieczone. Warto ubezpieczyć dom na wypadek wszelkich wydarzeń losowych. Jak powinno wyglądać ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu a spis

Powinniśmy przede wszystkim zbadać wartość tego wszystkiego, co znajduje się w naszym mieszkaniu oraz przygotować się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym. Na samym początku zapiszmy wszelkie elementy znajdujące się w różnych pomieszczeniach, tj. w kuchni, łazience, pokoju, przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecka. W naszym spisie cennych rzeczy domowych powinny się znaleźć: odzież, sprzęt AGD, książki, zabawki, sprzęt komputerowy, sprzęt RTV, dywany itp. Po zrobieniu spisu powinniśmy podać wartość naszego mienia z podziałem na pomieszczenia. Agent ubezpieczeniowy przekaże nam do tego celu stosowną tabelkę, w której będziemy mogli umieścić konkretne dane. Cała suma jest sumą ubezpieczenia od pożaru i innych wydarzeń losowych.

Podanie prawdziwych wartości

Bardzo ważne w przypadku ubezpieczenia jest podanie właściwych, prawdziwych wartości naszego mienia. Tylko wtedy ubezpieczenie wydaje się sensowne. Zaniżone wartości będą przyczyną niższych składek, ale co wtedy, gdy naprawdę spotka nas nieszczęście? Straty nie zostaną wtedy zupełnie pokryte z ubezpieczenia. Warto podpisywać umowę ubezpieczeniową z rozsądkiem. Podanie prawdziwych wartości dotyczy zarówno mienia ruchomego jak i nieruchomego. W przypadku oszacowania wartości należy się posługiwać stosowną dokumentacją, np. fotograficzną.