Schody to jedne z najstarszych form architektonicznych, pierwotnie wykonywane jako konstrukcje ułatwiające poruszanie się po terenowych stromiznach oraz jako wejścia do monumentalnych budowli. Z czasem zaczęły być sytuowane także wewnątrz obiektów budowlanych o wielu kondygnacjach. Rodzajów schodów jest dziś mnóstwo – od prostych schodów jednobiegowych, przez schody łamane trójbiegowe po schody wachlarzowe, czy spiralne – a to tylko przykłady ich różnorodności pod względem kierunku wchodzenia. Jak możemy określić typy schodów zewnętrznych?

Ogólne informacje o schodach zewnętrznych budynków

Schody zewnętrzne budowane są na przykład na stromiznach w zamieszkałych miejscach, po których trudno byłoby się bez schodów poruszać, wznosimy schody prowadzące do kładek, przez które pokonujemy drogi lub torowiska, a także oczywiście konstruujemy schody wiodące do budynków. W naszym artykule przyjrzymy się tym ostatnim. Schody zewnętrzne są wykonywane przede wszystkim w sytuacjach, gdy parter budynku jest podniesiony i nie można byłoby się do niego dostać bezpośrednio z poziomu gruntu. Osobnym przykładem jest budowa zewnętrznych schodów przeciwpożarowych – te zawsze wykonywane są ze stali i nie są eksploatowane na co dzień. Znajdują się zwykle „od strony podwórka” wysokiego budynku, architektowi nie musi więc szczególnie zależeć na ich estetyce. Wracając do tematu schodów prowadzących do budynków z podniesionym parterem, architekt musi opracować projekt zgodnie z obowiązującymi przepisami, a dodatkowo dopasować go do wymagań swojego klienta.

Schody zewnętrzne z różnych materiałów

Schody zewnętrzne mogą być konstruowane z różnych materiałów: to przede wszystkim beton, kamień i metal, głównie stal. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Stalex z Czaplinka, schody o betonowej i kamiennej konstrukcji to dobre rozwiązanie wówczas, gdy potrzebujemy jedynie kilku stopni. Jeżeli schody mają być wyższe, najlepszym rozwiązaniem jest konstrukcja nośna schodów wykonana ze stali. Stal kiedyś kojarzyła nam się wyłącznie z industrializmem i surowością, tymczasem dziś materiał ten nabiera szlachetności. Metalowe projekty są coraz ciekawsze, lepiej wykończone i wpasowują się w niemalże każdy styl architektoniczny. Stopnie stalowych schodów zewnętrznych mogą być wykonane z innych materiałów – na przykład z dobrze zaimpregnowanego, zabezpieczonego przed działaniem warunków atmosferycznych drewna.

Na koniec warto dodać, że metalowe schody z drewnianymi stopniami wyglądają lekko, dlatego chętnie wybieramy je również jako konstrukcje wewnętrzne prowadzące na wyższe kondygnacje naszych domów, czy firm.

[avg] ([per]) [total] vote[s]