Często z czasem, na skutek mikrowstrząsów, czy starzenia się ścian pojawiają się na nich nierówności. Dzieje się tak również na skutek niewłaściwego wykonania pracy przez malarza i nierównego położenia gładzi, bez odpowiedniego szlifowania lub na skutek krzywo położonego tynku. Ściany w pokojach można jednak wyrównać stosując pewne triki. Warto w tej kwestii poradzić się doświadczonego tapeciarza.

Tapety z włókna szklanego – elegancki design w nowoczesnym wydaniu

tapety.jpg

Pęknięcia i nierówności można wyrównać wykorzystując tapetę z włókna szklanego. Jej struktura w jodełkę lub romby pozwala ukryć mankamenty ściany. Kluczowy przy tapetowaniu jest dobór odpowiedniej jakości kleju. Klejenie tapet z włókna szklanego jest nieco łatwiejsze niż w przypadku innych tapet, jednak trzeba dobrać odpowiedni wodorozcieńczalny klej, który schnie w czasie nie krótszym niż godzina i nie dłuższym niż 3 godziny. Efekt po nałożeniu tapety z włókna szklanego można jeszcze polepszyć malując ją na dowolny kolor. Porowata struktura i ładne desenie skutecznie maskują wszelkie nierówności.

Tapety winylowe – mnogość wyboru tapet wyciszających wnętrze

Tapety winylowe, podobnie jak te z włókna szklanego nadają się do stosowania nawet w kuchni czy łazience. Ich ogromną zaletą jest możliwość wyciszenia pomieszczenia, dzięki temu, że takie tapety posiadają podkład z flizeliny. Dodatkowo taka tapeta sprawdza się doskonale do zakrycia nierówności ścian. Tapetowanie można rozpocząć na suchej powierzchni ściany, a temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 12 stopni. Tapety winylowe występują w wielu wzorach i kolorach, dlatego można je dopasować do każdej aranżacji wnętrza. To z pewnością doskonały wybór do salonu, w którym pojawiły się pęknięcia na ścianach, wszak reprezentacyjna przestrzeń powinna taką pozostać. Zaletą tapet winylowych na flizelinie jest to, że tapeciarz klejem pokrywa jedynie ścianę, a rolka jest na tyle szeroka, że tapetowanie może przebiegać naprawdę szybko. Warto zauważyć, że tapety winylowe pozwalają dodatkowo ocieplić pomieszczenie od strony ścian. Są odporne na zmiany temperatury, a zwłaszcza wilgoć.

Raufaza – doskonały wybór na nierówne ściany

tapety-na-sciane.jpg

Najbardziej korzystnym pod względem ekonomicznym wyborem wśród tapet niwelujących nierówności ścian jest raufaza. W jej strukturze, pomiędzy dwoma warstwami papieru znajdują się wiórki drewna. To sprawia, że ściana „oddycha” i może zachować odpowiedni poziom wilgotności i ciepła zarazem. Taka tapeta jest biała i posiada charakterystyczną porowatą strukturę. Dzięki temu właśnie można zniwelować wszelkie krzywizny będące wynikiem błędów w pracach budowlanych i wykończeniowych. Tapeciarz może jeszcze raufazę przemalować na dowolny kolor, gdyż to obok tapety z włókna szklanego typowy materiał przeznaczony do malowania. Dodatkowo nadaje się również do wnętrz o podwyższonej wilgotności wystarczy pomalować ją farbą lateksową lub lateksowo-akrylową. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych tapet w trakcie jej nakładania trzeba uważać by na powierzchni nie pojawiły się pęcherze. Dlatego właśnie tapetowanie najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Najlepsze tapety na krzywe ściany

Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, to najkorzystniejszą opcją na krzywe ściany będzie raufaza. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi i hałas jest uciążliwy, bądź mieszkasz na terenie blisko kopalni, gdzie dodatkowo mikrowstrząsy powodują pęknięcia na ścianach, to powinieneś wybrać tapetę winylową, która w tym przypadku sprawdzi się najlepiej. Z kolei urządzając wnętrze w minimalistycznym stylu, gdzie jest potrzeba wyrównania powierzchni ścian, najlepiej wybrać subtelne tapety z włókna szklanego.

Tapetowanie nie jest łatwe i wymaga dużej wprawy, stąd nie warto męczyć się z samodzielnym remontem. Dobrze położona tapeta może nam służyć przez kilka lat. Jeśli jesteś zwolennikiem częstych zmian aranżacji, a jednocześnie masz problem z krzywymi ścianami w swoim mieszkaniu, to powinieneś wybrać tapety z włókna szklanego lub raufazę, które można przemalowywać wielokrotnie bez szkody dla ich struktury.