Kiedy działka nie ma przyłącza do komunalnej sieci kanalizacyjnej, a właściciel zamierza wykorzystać ją do celów budowlanych, konieczne jest zaplanowanie sposobu radzenia sobie ze ściekami. Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni, niestety nie w każdych warunkach jest to możliwe. Zdarzają się też sytuacje, w których wybór bezodpływowego szamba jest po prostu bardziej opłacalny lub konieczny.

Kiedy zdecydować się na szambo?

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najczęściej uniemożliwia zbyt mała powierzchnia działki. Kiedy nie jest możliwe zachowanie ustawowych odległości zbiorników od granic działki oraz ścian budynku, taka inwestycja jest niestety wykluczona. Wtedy właściciel nieruchomości nie otrzyma urzędowej zgody na rozpoczęcie inwestycji.

W niektórych przypadkach budowa oczyszczalni jest też zwyczajnie nieopłacalna. Mamy tu na myśli przede wszystkim budynki użytkowane rzadko lub okresowo, a więc np. domki letniskowe. Dla obiektów wykorzystywanych zaledwie przez kilka miesięcy w roku zupełnie wystarczające będzie solidne szambo – podpowiada nasz rozmówca z firmy Bio-Hydret.

Szambo bezodpływowe, czyli jakie?

Szambo bezodpływowe jest zbiornikiem, w którym przechowywane są ścieki do momentu wywiezienia ich przez wóz asenizacyjny. Jedną z najważniejszych cech takiego zbiornika jest zatem szczelność. Konstrukcja szamba musi w pełni zapobiegać powstawaniu jakichkolwiek przecieków do gruntu. Szczelność ma też zapobiegać przykremu zapachowi nieczystości.

Tradycyjne szamba betonowe niestety nie zawsze spełniały te wymogi. Wystarczyło kilka lat użytkowania, aby ich ściany słabły, a zawartość zbiornika zaczynała przesiąkać do gleby. Dodatkowo, sama budowa była czasochłonna i kosztowna. Dlatego obecnie zbiorniki bezodpływowe buduje się zupełnie inaczej.

Nowoczesne szamba bezodpływowe tworzy się z trwałych, ale jednocześnie bardzo lekkich materiałów. Prefabrykowane zbiorniki są montowane na miejscu przez ekipę, która przygotowuje również odpowiedni wykop. Wszystko to sprawia, że instalacja jest bardzo szybka i umożliwia natychmiastowe podłączenie do domowej sieci kanalizacyjnej.

Nazywane potocznie szambami plastikowymi, zbiorniki bezodpływowe tworzone są polietylenu lub z laminatu poliestrowego, dodatkowo wzmacnianego włóknem szklanym. Ponieważ te tworzywa są w pełni bezpieczne dla zdrowia ludzi i dla środowiska, często spotykamy się także z określeniem szamba ekologicznego.

Plastikowe szamba bezodpływowe dostępne są w różnych wielkościach (2800-6000 litrów). Dobór odpowiedniej pojemności zbiornika zawsze powinien być uzależniony potrzeb obsługiwanego budynku. Przy podejmowaniu tej decyzji pomocna okaże się fachowa porada, której powinien udzielić dystrybutor zbiorników lub doświadczony montażysta.

[avg] ([per]) [total] vote[s]