W małych mieszkaniach szczególnie cenionymi przestrzeniami są wszelkiego rodzaju wnęki. Najlepszym pomysłem na ich zagospodarowanie jest zaprojektowanie w nich szafy wnękowej. Nie tylko pomieści wszystkie nasze ubrania, buty oraz elementy garderoby, lecz również drobne akcesoria. Sprawdź, dlaczego szafy wnękowe są tak ważne w aranżacjach wnętrz.

Szafa wnękowa powinna być ergonomicznie i funkcjonalnie zaplanowana, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Ponadto warto pomyśleć o jej estetyce i tym, jak będzie komponować się z całością pomieszczenia. Warto dopasować ją do stylu mieszkania; jeśli jest ono urządzone w sposób tradycyjny, postawmy na klasyczne, drewniane, otwierane drzwi. Jeśli jednak nasze wnętrze charakteryzuje się bardziej nowoczesnym stylem, idealnym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne, których powierzchnię możemy dodatkowo wykorzystać pod lustro. Czym jeszcze kierować się, projektując szafę wnękową?

Wymiary

Najważniejsze są wymiary, i to nie tylko samej wnęki, lecz również przedmiotów, które chcielibyśmy w niej przechowywać. Przed przystąpieniem do pracy zastanówmy się zatem, co konkretnie się w niej znajdzie i jakie gabaryty będzie posiadać. Nie bójmy się pozostałych nadwyżek miejsca; nawet niewielkie szczeliny będzie można wykorzystać na przykład na przechowywanie deski do prasowania. Wymiary samej szafy zależą od wielkości wnęki, jednak najbardziej optymalne i stwarzające największy komfort użytkowania, to głębokość 60 cm, a szerokość wnęki od 80 do 350 cm. Głębokość przestrzeni na ubrania powinna wynosić minimum 55 cm, aby odzież się nie gniotła i nie była niszczona drzwiami przesuwnymi. Polecanymi szafami na wymiar są szafy firmy INDECO z systemem drzwi przesuwnych, oferującej nowoczesne systemy przechowywania.

Zajrzyj do wnętrza

Chociaż szafy wnękowe pełnią bardzo istotną funkcję w aranżacji pomieszczenia, gdyż często są elementami wystroju mieszkania od razu rzucającymi się w oczy, odpowiednie zaprojektowanie ich wnętrza jest niemniej ważne. Przede wszystkim, powinny znaleźć się w nich zarówno wieszaki, jak i półki, przy czym pamiętajmy, że im dłuższe, tym większa ich podatność na odkształcenia. Dół szafy to miejsce na wysuwane kosze lub szuflady na akcesoria oraz różnego rodzaju drobne elementy garderoby. Najwyższą część szafy zarezerwujmy z kolei na największe półki, na których będziemy przechowywali przedmioty o dużych gabarytach lub te, po które sięgamy stosunkowo rzadko. Dobrym pomysłem będzie także zarezerwowanie górnej części szafy na tak zwany pawlacz bez dzielenia przestrzeni półkami, dzięki czemu zmieścimy w nim jeszcze więcej wielkogabarytowych przedmiotów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]