Pośród dostępnych rodzajów szalunków wyróżniamy między innymi systemy modułowe deskowań. Na placu budowy pełnią one głównie funkcję rusztowań roboczych. Ich rola jest równie istotna, co innych typów deskówek. Umożliwiają bezpieczną i szybką pracę takim fachowcom budowlanym jak zbrojarze i cieśle. Czym dokładnie charakteryzuje się to rozwiązanie?

Uniwersalne rusztowanie robocze

System rusztowań modułowych stanowi idealne uzupełnienie systemów deskowań ściennych. Umożliwia on bowiem bezpieczne oraz szybkie przeprowadzanie prac ciesielskich oraz robót zbrojarskich. Systemy modułowe deskowań wyróżniają się uniwersalnością. Dlaczego?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, specjalista z firmy Doka, która dostarcza nowoczesnych rozwiązań z zakresu deskowań:

System modułowy stanowi uniwersalne rozwiązanie, gdyż może spełniać różne funkcje. Z powodzeniem występuje bowiem w roli rusztowania zbrojarskiego, wejścia na rusztowanie czy schodni. Aby zaś przyspieszyć tempo budowy, jednostki rusztowaniowe tego typu można przestawiać dźwigiem. Na przykład nasze węzły modułowe z ośmioma kierunkami montażu w jednej płaszczyźnie umożliwiają dopasowanie do obrysu. Ponadto asortyment, składający się z takich elementów jak: stojaki, rygle, krzyżaki, poszycia pozwalają na montaż konstrukcji rusztowań o różnych wysokościach, długościach oraz szerokościach. Nasze systemy modułowe posiadają również atest, który zezwala na łączenie ich z rusztowaniami innych producentów.

Z uwagi na przeznaczenie deskowań obsługa systemów modułowych musi być łatwa w obsłudze, a konstrukcja umożliwiać szybkie ich zastosowanie. Profesjonalne systemy rusztowań powinny także posiadać odpowiedni system zintegrowanych zabezpieczeń, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo. Stabilność podczas montażu powinna zapewniać jednoznaczna kolejność czynności montażowych, a poszerzona podstawa oraz oparcie o deskowanie chronić przed wywróceniem się konstrukcji.

Budowa systemów modułowych deskowań

System rusztowań roboczych zazwyczaj składa się ze stojaków, elementu podstawowego, zamka klinowego oraz poszycia z włazem. Stojaki zbudowane są z rur połączonych ze sobą specjalnymi węzłami. Stojaki o dowolnej długości, po montażu głównej konstrukcji i wypoziomowaniu, nakładane są na element podstawowy. Montażu podstawy zazwyczaj może dokonać jedna osoba. Zamek klinowy to stabilne i sztywne połączenie, które powstaje po włożeniu klina w węzeł rusztowania, a następnie po wbiciu go młotkiem aż do odboju.

Jeśli rusztowanie wyposażone jest w poszycie z włazem i w zintegrowaną drabinę, wówczas umożliwia pracownikom bezpieczną komunikację. Kiedy zaś ma zainstalowane koła transportowe, może być swobodnie transportowane na kolejne miejsce pracy. Wreszcie, gdy zainstalowane zostaną współbieżne lub przeciwbieżne schody system rusztowań może służyć jako schodnia.