Fasady budynków spełniają niewątpliwie w dużej mierze funkcję reprezentacyjną. Te nowoczesne fasady zdobiące budynki biurowe, mieszkalne czy przemysłowe mają ponadto istotną funkcję termoizolacyjną. Obecnie coraz częściej stosuje się w tym przypadku systemy fasadowe z płyt warstwowych, które stanowią gwarancję skutecznej ochrony termoizolacyjnej.

Zalety systemów fasadowych z płyt warstwowych

Systemy fasadowe z płyt warstwowych są lekkimi, nowoczesnymi systemami, które doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku obiektów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej czy siedzib przedsiębiorstw. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Wykonane w ten sposób fasady są odporne na korozję koloru. Przy okazji wyróżniają się wysoką trwałością. W przypadku planowania fasady z płyt warstwowych, duże znaczenie ma bryła budynku. To na jej podstawie opracowywane są podziały elewacji z uwzględnieniem rozmieszczenia okien. W zależności od tego stosuje się podziały poziome lub pionowe, które są narzucone przez moduł płyt warstwowych. Tego typu płyty warstwowe produkują takie firmy, jak na przykład Gór-Stal.

Zalety funkcjonalne

Oczywiście systemy fasadowe z płyt warstwowych mają nie tylko niezaprzeczalne walory estetyczne, ale i sporo zalet funkcjonalnych. Tutaj najbardziej zwrócić uwagę warto na ich termoizolacyjność. Zapewnia ją znajdująca się między okładzinami stalowymi pianka PUR. Zastosowana okładzina nie zatrzymuje wilgoci w środku materiału, tym samym świetnie chroniąc ścianę budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie pustki powietrznej między płytą termoizolacyjną i płytą warstwową, która skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz.

Izolacja akustyczna

Na tym jednak nie koniec. Kolejną zaletą fasad wykonanych z płyt warstwowych jest ich doskonała izolacyjność akustyczna. Zewnętrzny ekran z płyt warstwowych i przestrzeń powietrza pod termoizolacją są bardzo skuteczną barierą akustyczną. Sprawiają, że budynek jest naprawdę dobrze wyciszony. To niezwykle istotne w przypadku obiektów mieszkalnych i biurowych, które zlokalizowane są w otoczeniu ruchliwych ulic czy znajdują się w centrach dużych miast. Nie można również zapominać o tym, ze fasady z płyt warstwowych są jednocześnie łatwe  w montażu. Ponadto zapewniają budynkom estetyczny wygląd i to przez długi czas. Skutecznie je wyciszają i zapewniają dobrą termoizolacyjność. Nic więc dziwnego w tym, że są od pewnego czasu tak bardzo popularne i chętnie stosowane.

[avg] ([per]) [total] vote[s]