W domu lub mieszkaniu chcemy czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego montujemy solidne drzwi, trudne do sforsowania zamki oraz antywłamaniowe okna. Uzupełnieniem ochrony domowego mienia mogą być systemy alarmowe, które odstraszą potencjalnych włamywaczy również wtedy, kiedy nie będzie nas w domu. Sprawdźmy, w jaki sposób poprawiają bezpieczeństwo i chronią nas przed zagrożeniem.

Czym są i jak działają systemy alarmowe?

Na początku warto pokrótce wyjaśnić, czym są systemy alarmowe, jak działają oraz z jakich elementów się składają. Kompletny system alarmowy to zespół urządzeń, które zabezpieczają obiekt przed włamaniem lub pożarem i sygnalizują niebezpieczeństwo. Włączenie alarmu może wiązać się z sygnałem dźwiękowym lub świetlnym albo tak zwanym cichym alarmem, czyli powiadomieniem odpowiednich służb, bez głośnego sygnalizowania niebezpieczeństwa. W przypadku systemów przeciwpożarowych systemy alarmowe mogą współdziałać z innymi urządzeniami i systemami, na przykład zraszaczami, klapami oddymiającymi, czy też z awaryjnym oświetleniem.

Sercem całego systemu jest centrala alarmowa, która posiada układ sterujący, zasilacz i akumulator – wyjaśnia specjalista z firmy Teldaw ze Środy Wielkopolskiej, oferującej m.in. montaż systemów alarmowych. – Klawiatura alarmowa, zwana również manipulatorem kodowym, jest elementem, za pomocą którego można uzbroić lub rozbroić alarm, a często wezwać również ochronę. Nowoczesne systemy umożliwiają zdalne sterowanie za pomocą smartfona lub mobilnego pilota. Komunikacja z centralą może odbywać się za pomocą sieci telefonii stacjonarnej lub komórkowej, a także za pomocą fal radiowych. Czujniki i detektory przesyłają informację o zagrożeniu do sygnalizatorów, czyli urządzeń dźwiękowych lub optycznych, które informują domowników lub potencjalnych włamywaczy o uruchomieniu systemu alarmowego. Montowane są na oknach lub drzwiach – każde nieuprawnione otwarcie wiąże się z uruchomieniem alarmu – dodaje.

Kompleksowa ochrona domowego mienia

W jaki sposób system alarmowy może ochronić nas i domowe mienie? Zasada działania jest prosta. Podczas próby włamania, a tym samym nieuprawnionego otwarcia okien lub drzwi, czujniki alarmowe wysyłają sygnał do centrali, która uruchamia alarm. W zależności od wybranego rodzaju systemu alarmowego może pojawić się dźwięk i światła ostrzegawcze.  Odpowiednie służby (zwykle agencja ochrony) otrzymują powiadomienie o włamaniu lub próbie włamania i natychmiast na miejsce wysyłają patrol. Jest to szczególnie istotne, kiedy nie przebywamy w domu, ponieważ jesteśmy w pracy, na imprezie lub na wakacjach – wówczas ryzyko włamania się zwiększa. W sytuacji, kiedy dom wyposażony jest w system alarmowy, nie musimy obawiać się, że podczas naszej nieobecności włamywacze pokuszą się na nieswoje mienie.

W sytuacji wystąpienia pożaru system alarmowy głośnym powiadomieniem dźwiękowym obudzi domowników nawet z głębokiego snu. Dzięki temu reakcja będzie znacznie szybsza, a ucieczki z płonącego domu w pełni bezpieczna. Szybkie podjęcie działań i wezwanie odpowiednich służb ratunkowych zapobiegnie poważniejszym stratom.

Dlaczego warto zdecydować się na system alarmowy?

Montaż systemu alarmowego to gwarancja bezpieczeństwa osób i mienia. Zwłaszcza że jego użytkowanie jest bardzo proste, a jedyne, o czym warto pamiętać, to kod, który będzie służył do rozbrajania lub uzbrajania alarmu. Podłączenia można dokonać zarówno na zewnątrz, jak i na wewnątrz obiektu, a szeroki wybór rozwiązań umożliwi dobór systemu najlepiej dopasowanego do rodzaju domu oraz potrzeb użytkowników. Cena zakupy oraz montażu najprostszego systemu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jednak spokój i bezpieczeństwo, które uzyskujemy w zamian, są bezcenne.

Rate this post